AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 10 Aralik 2018 Pazartesi 20:09
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.2810
Satış : 5.2905
Alış : 4.6764
Satış : 4.7074
Alış : 3.0652
Satış : 3.1053HÜSEYİN DENİZ
hdeniz33@hotmail.com
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
04 Temmuz 2018 Çarsamba - Okunma Sayisi : 91

GÖRMEZSEK OLMAZ 2

            Dim Mağarası ile ilgili söyleyeceklerimizi bitirdik diye yazıyı bağlamıştık ki söyleyeceğimiz şeylerin tam olarak bitmediğini düşünüp yeni bir sayfa açmak gereğini duyduk. Yeni bir sayfa açtık ki gezi keyfiniz tam olsun. 

            Dim mağarasını işleten şirketin adı MAĞTUR. Bu şirket Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nden emekli olan mühendisler kurmuş. İşler rayına oturmuş görünüyor. Gerek mağaranın içine yollar yapılması ve aydınlatılması, bilgi levhaları, gelen konuklara verilen doğal hizmetler (yeme içme, tuvalet, park alanı vs.) tam. Alanın burnuna büyük bir de dürbün konmuş. Bu dürbünle hem Dim vadisini ve vadiyi çevreleyen dağları görebiliyorsunuz. Ayrıca Alanya kalesini ve limanını, Kızılkule’yi de yakından izleyebiliyorsunuz.

            Aslında mağaracılık uçta, çok özel (ekstrem) bir spor. Mağara gezenler mağaraların derinliklerini keşfetmeye soyunanlar da çok özel sporcular. Biz sporla falan ilgisi olmayan camianın da yerin altındaki muhteşem güzellikleri keşfetmeye, ama risk almadan güzel güzel keşfetmeye ihtiyacımız var.  İşte mağara turizmi bize bu hizmeti sunuyor. Yeraltında milyonlarca yılda meydana gelmiş olan doğal bir harikayı zahmetsizce görmemizi sağlıyorlar. 

            Biz genelde gezmeyi bilen bir toplum değiliz. Hele mağara gibi çok özel alanları gezmek için ön bilgi ve hayal gücü şart. En büyük ressamların eserleri önünde bir dakika bile eğlenemeyen, bir bakışta her şeyi kavrayacak kadar zeki olduğunu düşünen bizler için mağaralar bir taş yığınından ibarettir. Hâlbuki oradaki her görüntünün milyonlarca yıllık bir öyküsü var.

            İnsanoğlu resim ve heykelde, enerjisinin ve yaratıcı gücünün çoğunu uzun yıllar aslının birebir aynısını yapmaya harcadı. 20. Yüzyılda ise her iki sanat alanında deformasyon (biçimini bozma), hatta tam biçimsizlik (amorf) anlayışı öne çıktı. Bu, şiirde anlamsızlık, hatta anlam çarpıtması biçiminde bir akım olarak göründü (İkinci Yeni). Günümüzde rap ve hip hop müzikte de böyle bir anlayış hâkim. Bilindiği gibi rap müzikte birçok şey söyleniyor, ama söylenen şeylerin anlamı pek yok.

            Çağdaş sanat bir şey anlatmak kaygısı taşımaz. Onda artık ne ağaç, ne çiçek, ne insan, ne de manzara vardır.

            Yukarıdaki paragrafı neden yazdığımızı da belirtelim: Mağara gezmesinde ayı, geyik, kurt resimleri görmeyi umanlar hayal kırıklığı yaşayabilirler.

            Mağarada iki uzantı var. Biri 50-60 metrelik kısa bir şey. Asıl uzantı ise 360 metre uzunluğunda. Genişliği ve yüksekliği ise 10-15 metre.  İnişli çıkışlı bir merdivenle en uç noktaya kadar gidiliyor. Darlık korkusu olanların bile rahatça gezebileceği bir genişlikte. Merdivenler ve ışıklandırma öyle bir biçimde ayarlanmış ki,  gezenler her noktayı görebilirler. Yalnız nedense biraz loş. Aydınlatma biraz az. Merdiven boyunca sağda, solda ve yukarıda muhteşem sarkıt ve dikitler var. Merdivenin alt kısmında ise suların sızıp gittiği, bazen de göllendiği yerler var. Yürüyüş yolunun sonunda ise berrak bir göl karşılıyor sizi. Dönüş sırasında işi aceleye getirmeyin ve sağı solu, tavanı dikkatle bir kez daha izleyin derim. Çünkü ömür boyu unutamayacağınız güzellikler var.

            2017 yılında mağarayı 90 bine yakın kişi ziyaret etmiş. Bunun nedenleri arasında son 2-3 yıldır turizmde yaşanan sıkıntılar ve yerli insanımızın mağara turizmi konusunda yeterli bilinç ve zevk düzeyine ulaşamamış olması gösterilebilir. Mağara her gün ziyarete açık.

SOMSÖZ: BU MAĞARAYI GÖRMEZSENİZ, KÜSER.

Yazarın Son Yazıları
» GÖRMEZSEK OLMAZ 2
» GÖRMEZSEK OLMAZ 1
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 4
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 3
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ)2
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 1
» CANDAN CANANA
» BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME
» İYİ YAZILAR
» BİR OZANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
» BİR ŞEYLER YAPMAK
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 3
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 2
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI
» BOZLAKLARIN İZİNDE
» SERİKLİ ABDAL MEHMET NAZLI
» BİR GÜZEL İNSAN: EMRE DAYIOĞLU
» YAYLALAR... YAYLALARIMIZ...
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 4
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 3
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com