AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 10 Aralik 2018 Pazartesi 19:44
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.2810
Satış : 5.2905
Alış : 4.6764
Satış : 4.7074
Alış : 3.0652
Satış : 3.1053HÜSEYİN DENİZ
hdeniz33@hotmail.com
GÖRMEZSEK OLMAZ 1
28 Haziran 2018 Perşembe - Okunma Sayisi : 78

GÖRMEZSEK OLMAZ 1

            Gezmeyi severim. Turizmin birçok kollarına katılmasam da izler, kulak misafiri olurum. Bu yüzden yakın mesafedeki birçok yeri gezip gördüm. Bitirdin mi derseniz, bitirmedim. Zaten Antalya’nın biteceğini, bitirilebileceğini düşünmek abes. Gittiğimiz her yerde ya doğa, ya tarih, ya da insan ve insanların yarattığı kültürel ürünlerle karşılaşıyoruz. Benim için bundan binlerce yıl önce yontulmuş bir taş parçası da o güne kadar duymadığım bir atasözü ya da fıkra da ilgi çekicidir. Önemli olan, gözümüzü, kulağımızı ve zihnimizi tam açmaktır.

            2016 yılının başında yolum Dim mağarasına düşmüş, o zaman düşüncelerimi yazmıştım. Ama başka bir yerde. En çok da beni mağaranın hikayesi etkilemişti: Birkaç jeolog Alanya çevresinde madenle ve yer altı ile ilgili alan çalışması yaparken dağın eteğinde bir in olduğunu öğrenirler. Bir bakalım deyip çıkar varırlar. Kendi bilimlerinin yöntemlerine göre incelerlerken biri, inin dip kısmından bir yerden toprak aktığını (sözcük olarak bizdeki karşılığı üğünmek) fark eder. Oraya varır ve toprağı temizlemeye başlar. Derken orada ufak bir delik açılır. Delikten içeriye fenerle bakınca orada muhteşem bir mağara görür. Durumu Alanya kaymakamlığına bildirirler ve defineci falan girip tahrip etmesin diye inin girişini tahtalarla falan güzelce kapatırlar. Aradan zaman geçer. Bu keşfi yapan mühendisler emekli olacakları zaman bu olay tekrar akıllarına gelir. Dönüp gelir ve ine bakarlar. Bıraktıkları gibi durmaktadır. “Biz derler emekli ikramiyelerimizi birleştirip bu mağarayı canlandıralım.”

            Emeklilik dilekçelerini verirler. Bir yandan da hazırlık yaparlar. Mağara Alanya’nın merkezine 6-7 Km. uzaklıktadır. Ancak dağın eteğinde ve 232 metre yüksekliktedir. Dağ sarptır ve yol iz yoktur. Yol yapılacak, elektrik getirilecek, mağaranın keşfi yapılacak, tanıtılacaktır. Bunların hepsi için yetkili yerlerden izinler alınması ve beklenmesi de gerekir. Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Valilik vs. Prosedürü çok iyi bilmelerine rağmen birkaç yılda izinleri ancak alabilirler. Yol yaptırmak da elektrik bağlatmak da belalı iştir. Çünkü mevzuat hazretleri işi zorlaştırmakta, doğa da ona yardımcı olmaktadır. Neyse zorlukların üstesinden gelinir ve mağara turizme açılır. Yıl 1998’dir. Ancak tanıtım zaman alacaktır.

            Bu yıl aynı mağaraya otuz ay sonra tekrar gitmek nasip oldu. Önceki gidişimde hem yeni açılmıştı, hem de mevsim turizm mevsimi değildi. Şimdi mağaranın her yanının turizme açıldığını gördüm. İşaretlemeler, bilgilendirme levhaları tamdı. Tanıtım da yapılmış olmalı ki yazın henüz başladığı, turizm mevsiminin henüz açılmadığı dönemde bile tur arabaları vızır vızır işliyordu. Mağaranın içi harikulade. Milyonlarca yılda oluşan bu doğa harikasını herkesin görmesi gerekiyor. Üstelik Alanya’ya çok yakın. Sadece mağaranın içindeki manzara değil, mağaranın dışından da gerek Alanya’ya, gerekse Dimçayı vadisine kuşbakışı yapabiliyorsunuz. Alanya’nın kalesi, körfezi ve Kızılkule’si (biraz uzaktan da olsa) ayaklarınızın altında. Ücret de makul. 12.50 TL.

            Birçok şeyi anlatmaya yetecek kadar becerikli olduğumu düşünürken Dim mağarasının içinde milyonlarca yılda oluşmuş o güzellikleri anlatmaya maalesef gücüm yetmiyor. Ancak gördüğünüz zaman bu aczimi anlayabilirsiniz.

            SOMSÖZ: DİM MAĞARASI, BEHEMEHAL GÖRÜLMELİDİR.

Yazarın Son Yazıları
» GÖRMEZSEK OLMAZ 2
» GÖRMEZSEK OLMAZ 1
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 4
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 3
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ)2
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 1
» CANDAN CANANA
» BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME
» İYİ YAZILAR
» BİR OZANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
» BİR ŞEYLER YAPMAK
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 3
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 2
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI
» BOZLAKLARIN İZİNDE
» SERİKLİ ABDAL MEHMET NAZLI
» BİR GÜZEL İNSAN: EMRE DAYIOĞLU
» YAYLALAR... YAYLALARIMIZ...
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 4
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 3
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com