AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 19:49
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3497
Satış : 5.3593
Alış : 4.7252
Satış : 4.7565
Alış : 3.0982
Satış : 3.1387HÜSEYİN DENİZ
hdeniz33@hotmail.com
BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 4
26 Mart 2018 Pazartesi - Okunma Sayisi : 146

BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 4

       Eskiden insanlar “bereket” diye bir şeye inanırlardı. Bereket, sofradaki son lokmada, tarlaya ekilen tek tohumda, sabahleyin yapılan siftahtaydı. Bereket insanın sağlığında, ettiği şükürdeydi. Bereket yoksula uzanan, çocukların başını okşayan eldeydi. Bereket, gülümseyerek verilen selamda, komşunun kapısından kafasını uzatıp iki cümlecik hal hatır sormalardaydı.

       Onun için tabakların dibi sünnetlenir, bir tek tohum da olsa toprağa güzelce gömülürdü. Yaz gelende hasat zamanında bir tek başağın bile yerde kalmasına izin verilmezdi. Sanılırdı ki bet bereket o bir tek başaktadır. O bir tek başak yerde kalınca bet bereket de uçup gidecek. İnsanlar bir şeyleri eksik bulunca küfre girmez, Allah’tan ümitlerini kesmez, hiçbir şeyleri yoksa da sağlıklı oldukları için Allah’a şükrederlerdi. “Veren elin alan elden üstün” olduğunu bilir, bu yüzden evlerde pişen yemeklerden komşuya da bir tabak ülüş gönderilirdi. Komşu da aynı düşüncede olduğundan ülüş gelen tabağa tuzdan kilden bir şey koyar öyle geri verirdi. Çünkü köy yerinde “komşu komşunun kiline (bile) muhtaç”tı. İnsanlar sokaktan pazar çantasını ellerinde uluorta sallaya sallaya geçmezdi. Alamayan komşunun göz hakkı kalacağını düşünür, aldıklarını göstermekten çekinirdi. Evde kokan bir şey pişirilmişse muhakkak komşulara da birer tadımlık verilmeliydi.

       Eskiden komşunun komşuya küslüğü mendil kuruyuncaya kadardı. Bayramlar küslerin barışması, ayrıların kavuşması için birer vesile idi. Birinin yanından geçerken selamsız geçilmezdi. Selamsız geçenler “ağzı bağlı eşekler”di. Ona “Yoldan giden! Ağzı bağlı eşşek görmedin mi?” diye sorulurdu. Çalışana “Kolay gelsin! İşiniz Onsun!” denirdi. Oturana “Sabahınız hayrolsun! Akşamınız hayrolsun!” vakit iki zaman arasındaysa “Bu vaktiniz hayrolsun!” diye seslenilirdi. 

       Büyükler küçükleri eskiden de severlerdi. Ama pek beli etmezlerdi. Şimdilerde olduğu gibi çocuklarıyla birlikte okula gitmezlerdi gerçi. Ama Çocuklarının tırnağına taş değsin istemezlerdi. Çocuk yüzünden, kedi köpek yüzünden kavga çıkmazdı pek mahallede. Herkes bilirdi ki çocuk hem kavga eder, hem de affeder ve barışır.    

       Ey Oğul;

       Bizler görüyoruz ki yeni kuşaklar ekmeğin undan, pabucun gönden olduğunu bilmiyor.  Kendilerinin dışında bir dünya olduğunun farkında bile değiller. Toprağın ne kadar cömert olduğunu, ama onu da işlemek gerektiğini hiç akıllarına bile getirmiyorlar. Emeğin en kıymetli değer olduğunu, ekmeği alın terinin tatlandırdığını hiç düşünmüyorlar. Üretmeyi, paylaşmayı en yüce değer sayan insanlar gitti. Tembel ve hazırcı insanlar çoğaldı. Köroğlu, “Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu” demiş ya. Traktör icat oldu, öküze bakan eden kalmadı. Hele yaka yamaç da olsa atamızdan ötemizden kalan topraklar, hiç işlenmez oldu. Buğdayı da, samanı da, mısırı da dışarıdan alır olduk. Oraklar, sabanlar, çapalar ahırlarda öksüz gibi durur oldular. Buğday ambarlarının boynu bükük. Köylerde şenlikler bitti. Kimsecikler kalmadı. Kuşlar bile gelmez oldu neredeyse. İyi günlere kalmadık oğul, iyi günlere kalmadık.. Evlerde baykuşlar ötüyor oğul!

Evlerde…

Baykuşlar…

BİTTİ

Yazarın Son Yazıları
» GÖRMEZSEK OLMAZ 2
» GÖRMEZSEK OLMAZ 1
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 4
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 3
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ)2
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 1
» CANDAN CANANA
» BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME
» İYİ YAZILAR
» BİR OZANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
» BİR ŞEYLER YAPMAK
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 3
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 2
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI
» BOZLAKLARIN İZİNDE
» SERİKLİ ABDAL MEHMET NAZLI
» BİR GÜZEL İNSAN: EMRE DAYIOĞLU
» YAYLALAR... YAYLALARIMIZ...
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 4
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 3
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com