AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 20:04
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3497
Satış : 5.3593
Alış : 4.7252
Satış : 4.7565
Alış : 3.0982
Satış : 3.1387HÜSEYİN DENİZ
hdeniz33@hotmail.com
BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ)2
17 Mart 2018 Cumartesi - Okunma Sayisi : 128

BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 2

        Eskiden çiftçilerin toprağı çoktu. O toprakları işlemek için öküzlerin çevik olması gerekirdi. Dar zamanda öküzün biri hastalanıverirse bütün bir yıl mağdur olunurdu. Onun için yedeklemek, yeni yetişen tosunları da çifte çubuğa alıştırmak gerekirdi. Tosunu çifte alıştırmak için önce dananın iki üç yaşına gelmesi lazımdı ki yılgın olmasın. Onu usta bir öküzün yanında çifte koşmak lazımdı. Gerekirse birkaç evlek yer sürünceye kadar öküzlerin başını biri çekmeliydi. Öküz kısmı ahmaktır derler a doğru değildir. Eğer çifte iyi alıştırılmaz örselenirse, biçimsizce yüklenip ya sabanı ya boyunduruğu kırar. Adamı ovanın ortasında, onca işin arasında çaresiz bırakır.

        Öküz çifte iyi alıştırılırsa iyi olur. Çiftçinin istediğini yapar. Çift süreni yormaz. Dönüm başına vardı mı kendiliğinden dönü dönüverir. Sağa da sola da kendiliğinden döner. Bazı yerlerin toprağı taşlıdır. Öküz kısmı saban taşa takıldı mı koparmak için yüklenip durmayacak. Öküzü iyi eğitmişsen taşların dibine, duvarların başına varıncaya dek sürersin. İyi eğitmemişsen taşların ağaçların kıyısına, duvarların başına yanaşamazsın.”

        “Çiftçi kısmının öküzleriyle arası iyidir. İyi olmalıdır. İyi olmazsa hayvanlara bakası gelmez. Sürdüğü çift de ona yük gibi gelir. İyi olursa çift sürmekten ne hayvan yorulur, ne de insan. Gerçi çift her zaman sürülür de ille de bahar mevsiminde yağmurlar yağıp toprak tavlandıktan sonra çift sürmenin keyfi bambaşkadır. Güneş insanın sırtına ılık ılık vurur. Tarlaların sınırlarındaki böğürtlen çalıları kesilir. Kıştan kalan ot kuruları toplanıp yakılır. Havayı yakılan otların aromasında bir duman kaplar.  Bahar mevsimi serçelerin, sığırcıkların ve kargaların kuduruk zamanıdır. Çünkü börtü böcek ayaklanmış, yem yiyecek çoğalmıştır. Ta ötelerden erkenci çiftçilerin sesleri gelir. Kimi ıslık çalar, kimi türkü söyler.

        Gerçi bizim yerler seki sekmek, yaka yamaçtır da gene de köylü kısmı kışı çıkarıp baharı yakalamaktan keyif alır. Emmim oğlu öküzüne iyi baktıysa, tohumun hasını bulduysa, eh tarlasının tavı da gelmişse değme keyfine. Önce tarlasının çalısını çırpısını ayıklar. Sonra öküzlerin ısınması için bir evlek böler. Daha sonra tohumu böldüğü yere serper. Sonra öküzlere “Ho!” der. Bir uçtan başlar, acele etmeden yavaş yavaş sürer. Sonra bir evlek daha çevirip oraya da tohum atar. Gene sürer. Öyle sürer ki tarlada bir avuç bile sürülmemiş toprak bırakmaz. Sonra kuşların tohumları yememesi için bir de sürgü çeker.

         Taban tarla denen yerlerde öküzle çift sürmenin keyfine doyum olmaz. Böyle yerlerde çizi ne kadar uzun olursa olsun ip çekilmiş gibi dosdoğru çıkar. Hele bir de toprağın tavı yerindeyse çiftçi kısmı hem çift sürer hem de bin bir hayal kurar. O hayaller çocukluğundan yaşlılığına kadar geçmişten geleceğe harmanlanır durur. Ama iyi hayallerdir bunlar. Buğday ekiyorsa mutlaka bol yağmur yağacak, altın başaklar rüzgarla ırgalanacaktır. Her bir tane nohut gibi iri olacak, bire on bire yirmi ürün alınacaktır. Ne ekmek sıkıntısı ne de samana sıkıntısı olacaktır. Ev yapılacak, düğün edilecek, inek birse ikiye çıkarılacak, bükte verimli bir tarla alınacaktır. Hiç olmazsa kış yem yiyecek tasası çekilmeden çıkarılacaktır. Gelecek yıllara Allah kerimdir.

 Kötü günler, kıtlıklar, sıkıntılar, susuz ve yağmursuz geçen yıllar unutulur.

SÜRECEK

Yazarın Son Yazıları
» GÖRMEZSEK OLMAZ 2
» GÖRMEZSEK OLMAZ 1
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 4
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 3
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ)2
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 1
» CANDAN CANANA
» BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME
» İYİ YAZILAR
» BİR OZANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
» BİR ŞEYLER YAPMAK
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 3
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 2
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI
» BOZLAKLARIN İZİNDE
» SERİKLİ ABDAL MEHMET NAZLI
» BİR GÜZEL İNSAN: EMRE DAYIOĞLU
» YAYLALAR... YAYLALARIMIZ...
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 4
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 3
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com