AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 20:41
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3497
Satış : 5.3593
Alış : 4.7252
Satış : 4.7565
Alış : 3.0982
Satış : 3.1387HÜSEYİN ALBAYRAK
huseyin_albayrak@hotmail.de
BİR SÜPER GÜÇ AKTİF DİNLENME
23 Kasım 2017 Perşembe - Okunma Sayisi : 426

Aktif dinlemenin üç ana özelliği vardır:
1. Çaba göstermeniz gerekir.
Dinlediğiniz insanın rahat hissetmesini, anlaşıldığını düşünmesini ve istediği konudan bahsetmesini bu şekilde sağlarsınız. Sözcüklerden daha ziyade, duygulara odaklanacaklardır. Tabii ki, böyle bir dinleme metoduna alışık olmadığımız için ilk başta zor gelmesi normaldir.

Diğer kişinin söylediklerini anlamaya çalışın ve kendi söylemek istediklerinize ve ne yanıt vereceğinize odaklanmayın. Sıra size de gelecektir.

2. Dinliyormuş gibi yapmayın, gerçekten dinleyin!
Marketten ne alacağınızdan, hafta sonundaki partiye, hangi derslere çalışmanız gerektiğinden, faturaları nasıl ödeyeceğinize kadar kafanızdan milyonlarca şey geçerken “Evet ben seni pür dikkat dinliyorum” edasıyla hareket etmenin hiçbir faydası olmaz. Aktif dinleme iki bölümden oluşur; bir taraftan dinleme, diğerinde ise tutum.

Karşınızdaki insanı iyi dinleyin, sözlerini, size aktarmaya çalıştıkları fikirlerini anlamaya çalışın, kendinizi konuşmanın akışına bırakın.

3. Bilgi edinmek için dinlemek
Belki başta sürekli konuşan birine odaklanmak biraz zor gelebilir, çünkü belki de hiç ilgilenmediğiniz bir konu mevzu bahistir. Ama bu durumda bile bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Bu teknikle hem iyilik hem de kötülük için kullanılabilir; bunun için çok dikkat edin. Burada amaç daha sonra karşımızdaki insana yardım etmektir, elde ettiğimiz bilgileri kendi çıkarımıza kullanmak değil.

Aktif dinleme hepimizin sahip olduğu, ancak kullanabilmek için bilinçli bir şekilde çaba göstermemiz gereken bir süper güç. Dinlediğimiz insanda iyi duygular uyandırır ve her şeyden önce, sevdiğimiz insanlarla olan bağlarımızı güçlendirir. Aktif dinleme, karşılıklı güven, sırdaşlık ve yakınlık sağlar.

Aktif dinlemeyi bir anlaşmazlığı ortadan kaldırmak, iki arkadaş arasındaki soruna çare bulmak, ailenizi ve arkadaşlarınızı daha iyi tanımak, güvenilir biri ve aynı zamanda hoş sohbet biri olmak adına kullanabiliriz.

Ama bir dakika bekleyin! Dinlemekten bahsediyoruz da, ne zaman konuşmaya başlayacağız? En basit hali ile, dinleyerek elde edilen tüm bilgiler, bir muhabbet, iyi tavsiye, teşvik sözleri haline dönüştürülebilir… Olabilecek en iyi dost, iş arkadaşı, anne-baba, çocuk ve kardeş siz olacaksınız! Şimdi gerçekten bir süper güç geliştirebileceğinize ikna oldunuz mu?

Diğerlerinden farkımızı ortaya koyalım ve aktif dinleme üzerine çalışmaya başlayalım. Şu andaki konuşmalarımıza hakim olan “ben, bizzat kendim” kalıbını bir kenara bırakalım ve başkalarının söylediklerine daha fazla dikkat etmeye çalışalım.

Unutmayın: iki kulağımız ve yalnızca bir ağzımız var… bu yüzden dinlediğimizin yarısı kadar konuşsak iyi olur (ya da konuştuğumuzun iki katını dinleyelim)!
Yazarın Son Yazıları
» HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
» BEYİN DALGALARİ
» BAŞARİYA GİDEN YOL
» ŞANS KAPIYI NE ZAMAN ÇALAR‏
» BİR SÜPER GÜÇ AKTİF DİNLENME
» DİNAMİK VE GÜÇLÜ OLURSAK HER ENGELİ AŞARİZ
» BÜTÜN ENERJİLERDE ŞİFA
» GÜZEL YARİNLAR İÇİN HAREKETE GEÇ
» HAYATA DAHA İYİ MOTİVE OLMANİN YOLLARİ
» EĞER HAYATINIZ ''DÜZELSİN'' İSTİYORSANIZ, BAŞKALARINA ''YAMUK'' YAPMAYIN
» İÇ ORGANLARDAKİ ZEHİRLİ MADDELER NASIL ATILIR
» HAYAT BİZE DERKİ
» KALİP DÜŞÜNCELERİ YIKIN KENDİNİZİ YENİLEYİN
» ELİMİZİN ALTİNDAKİ MUCİZELER
» BEDEN VE ZİHNİ DENGELEMEK
» SEVMENİN COŞKUSU
» KENDİNİZE OLAN İNANCİNİZİ GELİŞTİRMENİN YÖNLERİ
» DİNLEME SANATI
» BAGİMLİLİGİ AZATLMANİN YOLLARİ
» MUHTEŞEM TÜRK
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com