AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 19:57
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3497
Satış : 5.3593
Alış : 4.7252
Satış : 4.7565
Alış : 3.0982
Satış : 3.1387HÜSEYİN DENİZ
hdeniz33@hotmail.com
SERİKLİ ABDAL MEHMET NAZLI
07 Eylül 2017 Perşembe - Okunma Sayisi : 339

SERİKLİ ABDAL MEHMET NAZLI

            Emre Dayıoğlu kardeşimiz gezileri sırasında Serik’ten Mehmet Nazlı adlı bir vatandaşımızı bulmuş ve ondan birkaç türkü kaydedip sanal ortamda yayınlamış. Mehmet Nazlı’nın kaydında Serikli Abdallardan olduğu yazılı. Mehmet Nazlı hem Teke yöresinden hem de Taşeli yöresinden türküler çalıp söylüyor kemanıyla. Hem duyarak söylüyor hem de türkülerin bütün ayrıntılarını veriyor. Gene Serik’ten Emin Kök adlı bir amcamız eski Türk çalgılarından ıklığ ile yöre havalarını çalıp söylüyor.

            Ben usta bir çalgıcı değilim. Müzik bilgim amatörce. Benim bu yazıları yazarken beklentim yöremizin önemli kültür değerlerinden biri olan müziğimize birkaç bakış atmak. Hepimiz biliyoruz ki Türk müziği öksüz. TRT dışındaki bütün radyo ve televizyon kanallarında yabancı müzik, hafif müzik, arabesk müzik, Angara havaları 24 saat çalınır söylenir de otantik halk müziğimizin esamisi okunmaz. Bu yazılarla dikkatleri otantik halk müziğimize ve bunları kuşaktan kuşağa taşıyan insanlara birazcık çekebilirsem yazılar amacına ulaşmış olacaktır.

            Emre Dayıoğlu kardeşimiz Toroslardan Abdallara ve Tahtacılara özellikle eğilmiş ve onlardan güzel ürünler derlemiş. Tabii Yörükler de var. Kimin torbasında bir şeyler varsa kayda geçirmiş. Kendine teşekkür ediyoruz. Ve bir kez daha anlıyoruz ki Anadolu deştikçe içinden güzellikler çıkan bir büyük define. Hakikaten “İşlenmemiş bir destan.”

            Burada kendi yöremizin (Anamur) abdallarından Zeynel amcamızın da ruhunu şad etmekte yarar var. Kendisi tıpkı Mehmet Nazlı gibi keman çalar ve yöre türkülerini dillendirirdi. Tip olarak da Mehmet Nazlı’ya benzerdi.

            Mehmet Nazlı’yı “Sarı Yaylam” türküsünü söylerken tekrar tekrar dinledim. Bu ufak tefek adamın türkü söylerken nasıl devleştiğini fark ettim. Kemanıyla nasıl bütünleştiğini, dünyada bir ses bir nefes bırakmak için nasıl çalıp çağırdığını düşündüm. Onun için çalıp çağırmanın hayatın anlamı olduğunu anladım. Koca şair Baki “Avazeyi bu cihana Davut gibi sal/ Baki kalan kubbede bir hoş sadâ imiş!” der ya. Mehmet Nazlı da bunun farkına varmış gibidir.

            Bazı kişiler vardır, zenginlikleri dışarıdan fark edilmez. Boyları posları, soyları sopları pek etkileyici değildir. Sadece beyin ve sadece yürekten ibarettirler. Etkileyici bir görüntüleri ve şecereleri yoktur ama düşünce, hayal, duygu ve yetenek erişilmeyecek kadar çoktur. Ben Aşık Veysel, Neşet Ertaş gibi kişiler için böyle düşündüğüm gibi Mehmet Nazlı ve Emin Kök amcalarımız için de böyle düşünüyorum.

            Emre Dayıoğlu kardeşimizin kahramanlarının bir özelliği de kasıntı olmamalarıdır. Onlar sanatlarını icra ederken hiçbir iddia taşımazlar. Ama tıknefes olmadan, yorulmadan zirveye tırmanırlar. Bizi de kendileriyle birlikte zirveye taşırlar.

            Ülkemde Abdal denen aşiret çoğunlukla gün bulup gün yiyen kesimdir. Tıpkı Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali gibi soy bir kaynaktan gelip Türk müziğini gelecek kuşaklara taşırlar. Ama Rumeli’ndeki Romenler gibi büyük yıldızlar, organizatörler yetiştirmemişlerdir. Bu yüzden biraz yetimdirler. Son teknolojik gelişmeler ülkemizdeki müziğin yıllardır bir ırmak gibi çağlayan bu kaynağını da kurutmuştur. Artık Abdallar çalgıcılıktan para kazanmıyorlar. Kazansalar da özgün müziğimizden değil fantezi müzikten kazanıyorlar.

            Bu yüzden bu topluluğun içine girip Mehmet Nazlı amcamız gibi yetenekleri bize tanıtan Emre Hocaya bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

            SOMSÖZ: SAĞOL EMRE HOCA! VAROL MEHMET AMCA!     

Yazarın Son Yazıları
» GÖRMEZSEK OLMAZ 2
» GÖRMEZSEK OLMAZ 1
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 4
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 3
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ)2
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 1
» CANDAN CANANA
» BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME
» İYİ YAZILAR
» BİR OZANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
» BİR ŞEYLER YAPMAK
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 3
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 2
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI
» BOZLAKLARIN İZİNDE
» SERİKLİ ABDAL MEHMET NAZLI
» BİR GÜZEL İNSAN: EMRE DAYIOĞLU
» YAYLALAR... YAYLALARIMIZ...
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 4
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 3
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com