AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 19:48
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3497
Satış : 5.3593
Alış : 4.7252
Satış : 4.7565
Alış : 3.0982
Satış : 3.1387HÜSEYİN DENİZ
hdeniz33@hotmail.com
YAYLALAR... YAYLALARIMIZ...
29 Ağustos 2017 Salı - Okunma Sayisi : 291

YAYLALAR…. YAYLALARIMIZ…

               Ağustos başında Anamur’un yaylalarına gittim. Biraz eski zamanlara dönmek, biraz durum tespiti yapmak istemiştim.

               Bundan 45-50 yıl önce yeniyetmelik çağımda ben bu yaylaları gezdim. Her birinde yaşadım. Etraflarında çam, sedir ve ladin ağaçlarından oluşan ormanlar vardı. Ucu bucağı görünmez ormanlar. Bazı yerlerinden buz gibi sular çıkardı ki kar suyu olduğunu ahmaklar bile anlardı. Er baharda otlar diz boyu olurdu. Hava erkekti. Gün eğildi mi buz gibi olurdu.

               Hele o havasındaki aroma… Dağlardaki türlü ağaçların, ovalardaki bin bir otun, taşın yosunun kokusu birikir harmanlanır da cana can katan bir hava olurdu. Bu havayı teneffüs eden insan kuru ekmek yese bal gibi gelir, insanın bedeni de ruhu da beslenirdi. Hani “Taş gibi yattım, kuş gibi kalktım” derler ya atalar… O havada yorgunluktan taş gibi yatsan bir saat sonra kuş gibi dinlenmiş ve hafiflemiş olarak kalkardın.

               Yaylalarımızın her birinin suyu çekilmiş. Artık bırakın kol gibi akan çeşmeleri, çuvaldız kadar akan çeşme bile kalmamış. Beşoluk diye güzel bir yaylamız vardı. Oluktan bilek kalınlığında su akar, önündeki tekneleri doldururdu. Üç tane tekne var önünde. Tekneler terazili. Biri dolunca, su ikinciye, o da dolunca üçüncü tekneye akmaya başlıyormuş. Şimdi üç teknenin de içi toprakla dolmuş. Çeşmenin suyunu bir depoya almış, deponun önüne bir musluk koymuşlar. Güya musluğun önünde de bir tekne var. Ne muslukta, ne teknede damla su var. Yazık su var zanneden arılar çaresizlik içinde uçuşuyorlar. Deponun önü neredeyse arıdan görünmüyor. Tüm bunlar neden olmuş biliyor musunuz? Yurdum insanından biri çeşmenin önüne 10-15 tane elma ağacı dikmiş de ondan.

               Yahu bu arıların sahipleri yok mu? O hayvanların yaptığı balı nasıl yiyeceksiniz? Dağdaki sular tüm canlılara bağışlanmıştır. Önce insanlar, kalırsa hayvanlar, en sonunda da otlar içer, kanar.

               Az ilerisinde Kaysan ve Türke adlı yaylalarda da durum aynı. İnsanlar evlerine su alsın; temizlensin paklansın diye suları evlere alıyoruz. Ama hayvanlar da var. Hayvanlar da varrrrr..  Arılar, kuşlar, çakallar, tilkiler, kurtlar susuz yaşayamaz. Böcekler susuz yaşayamaz.

               Yaşadığım yer olan Antalya Kumluca’nın yaylaları Anamur’un yaylalarından farklı değil. Oralarda da çeşmeler kurumuş, pınarlar mahzun. Alakır’ımız zaten esir. “Alakır özgür aksın!” diyenlerin sesi duyulmuyor. Hükümet adamları tam siper yapıyor ve “Alakır özgür aksın!” diyenlere vatan haini gözüyle bakıyor. Mahkeme kararları sümenaltı ediliyor. Sanırsınız ki bunların kuşlara, böceklere, arılara bitmez kinleri var.

               Ben devlete değil, “Bana ne canım… Ben kuş sevmem, ben arı sevmem, ben bal yemem! Kelebek de neymiş?” diye düşünenlere seslenmek istiyorum: Bu gidişle sıra sizin sevdiklerinize de gelecektir. Bu gidiş iyi gidiş değildir.

               Böyle giderse su marketlerde değil, eczanelerde satılacak haberiniz olsun. Ondan sonra kuşları, böcekleri, kelebekleri de internette görürüz.

               SOMSÖZ: SİZİN GİDECEK YERİNİZ OLABİLİR; BENİM YOK.

              

                  

Yazarın Son Yazıları
» GÖRMEZSEK OLMAZ 2
» GÖRMEZSEK OLMAZ 1
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 4
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 3
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ)2
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 1
» CANDAN CANANA
» BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME
» İYİ YAZILAR
» BİR OZANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
» BİR ŞEYLER YAPMAK
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 3
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 2
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI
» BOZLAKLARIN İZİNDE
» SERİKLİ ABDAL MEHMET NAZLI
» BİR GÜZEL İNSAN: EMRE DAYIOĞLU
» YAYLALAR... YAYLALARIMIZ...
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 4
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 3
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com