AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 25 Mayis 2018 Cuma 15:55
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 4.7207
Satış : 4.7292
Alış : 4.3035
Satış : 4.3320
Alış : 2.8085
Satış : 2.8453HÜSEYİN DENİZ
hdeniz33@hotmail.com
TÜRKÜLERİN İZİNDE 1
02 Haziran 2017 Cuma - Okunma Sayisi : 268
AŞAMADIM HACI HASAN BELİNİ 1

5 Kasım 2016 Cumartesi günü Fethiye’den Kumluca’ya dostlar geldi. Televizyoncu ve radyocu Celal Bozkurt, Besteci ve bağlama sanatçısı, hoca Enver Çatal ve Hasan Kalkan hoca ile birkaç kişi daha… Önce Kule’de çay içtik, sonra da Ulupınar’a geçtik. Orada bizi türkü dostu Recep Altun ağırladı.

               Benim niyetim Fethiye’deki kültürel çalışmalar hakkında bilgi devşirip okuyucu dostlar ile paylaşmaktı. Çünkü Fethiye Teke yarımadası kültürüne epeyce şeyler eklemiş bir kentimizdi. Ulusal yayın yapan ftv adlı bir televizyon kanalı, iki radyo, birçok gazete. Tabii kitap yazanlar, beste yapanlar, icra edenler ve bunların takipçileri… Kültürel etkinlik adına yıldan yıla bir Yörük Göçü’nden başka bir şey görmeyen bizim için bunlar çok önemli etkinliklerdi.

               Bu ziyaret bizim için tam bir etkinlik oldu. Hem Fethiye’den, hem Finike’den hem de Kumluca’dan dostlar çalıp söylediler. İbrahim Bilgenoğlu ve Eşi Yüksel Hanım, Enver Çatal ve eşi Arzu Hanım, Hasan Kalkan ve Kızı Hülya Hanım, Ramazan Karakaya ve eşi Emine Hanım, Zafer Çiftçi, Orhan Yayık, Recep… Bendirde Ahmet Ballı… Ve adını sayamadığım, türkülere gönül vermiş birçok dost…  Çaldık, söyledik, oynadık, alkışladık, alkışlandık.

               Kentimiz Kumluca’da kültür adına yaprak kımıldamasa da başka yerlerde gazete ve kitaplar çıkıyor, besteler yapılıyor ve CD’ler çıkarılıyor. Tabii Fethiye’nin televizyon kanalı ftv de teke yöresini tanıtmak, bu yörenin zengin kültürünü gün yüzüne çıkarmak için çaba sarf ediyor.

               O toplantıda Hasan Kalkan Hoca’nın “Aşamadım Hacıhasan Belini” adlı türküsünü kendisinden dinledik. Ayrıca türküyü daha sonra farklı sanatçılardan ve TRT radyosundan birkaç kez daha dinledim. Hasan Kalkan Hocamıza da türkünün öyküsünü sorup öğrendim ve türkü hakkındaki düşüncelerimi sizinle paylaşmaya karar verdim.

               Önce türkünün sözlerine bir göz atalım:

               Aşamadım Hacıhasan Beli’ni

               Yaylanıza varamadım a gelin

               Yağlı kurşun deldi geçti tenimi

               Ellerinden tutamadım a gelin

               (Gıymatlı gelin)

 

               Hacıhasan Beli çifte tuzaklı

               Yaylanızın gölgeleri kavaklı

               Gelin ata binmiş başı duvaklı

               Alıp seni gaçamadım a gelin

               (Gıymatlı gelin)

 

               Hacıhasan’dan yaylanıza varıp da

               Ceviz dibi cami yanı gezip de

               Pencereden ışığını görüp de

               Goynuma alıp yatamadım a gelin

               (Gıymatlı gelin)

               Hasan Kalkan hocamız Kaş ilçemizin Bezirgan köyünden.. Kendisi besteler yapar. Bestelerinden bazıları TRT repertuarına da girmiştir. Bunlardan en önemlisi “Kalkan ile Kapıtaş’ın Arası” adlı türküdür. Hocamız olaylarla karşılaştıkça bir olayın üstüne türkü yakmak ihtiyacını duyuyor. Önce ezgi biçimleniyor, sonra olaya uygun sözler gelmeye başlıyor bölük pörçük.  Hocamız bunları kafasında evirip çeviriyor ve demlendiriyor. En sonunda türkü ortaya çıkıyor. Fethiye’de türküyü notaya geçiren kişiler var. Bunlar türküyü notaya alıyor ve söylenmeye başlıyor.

               “Aşamadım Hacıhasan Belini” adlı türkü de aşağı yukarı aynı aşamalardan geçiyor. Hacıhasan Beli, Kaş’ın Bezirgan köyünün yaylasına giderken kestirme, ama zor bir yolun geçtiği bir bel. Hoca hikayeyi dedesinden işitiyor: Kalkan’da balıkçılık yapan bir delikanlı, bir kızı sever. Sevdiğini kıza aracılar vasıtasıyla bildirir. Yazın kız ailesiyle birlikte Bezirgan köyünün yaylasına gider. Aile kızı köyden başka bir gence vermiştir. Düğünleri güzün yayla dönüşü yapılacaktır. Delikanlı kızı kaçırmaya karar verir ve bu düşüncesini gene aracı vasıtasıyla kıza bildirir. Kavilleşirler. Bu arada bir arkadaşına da niyetini söyler. Arkadaşı ağzı karanın biridir. Yemez içmez, bu haberi kızın verildiği yere yetirir. Oğlan kızı kaçırmak üzere yaylaya giderken Hacıhasan Beli’nde kızın verildiği oğlanın ailesi tarafından pusuya düşürülür ve iki taraftan açılan ateş sonucunda ölür.

               Hangi olayın hangi kişiyi hangi derecede etkileyeceğini bilemeyiz. Ayrıca bir olayın kişiyi etkilemesinde anlatıcının tarzı, ortam ve dinleyicilerin ruhsal durumu da etkili olur. Hasan Hoca’yı etkilemesinin en önemli nedeni ölen kişinin genç oluşudur. Tabii kahramanın sabırsız ve gözü kara davranması da etkili olabilir. Ya da hikâyeyi küçük yaşlarda dedesinden dinlemesi…

               Türkü ölen gencin ağzından söylenmiştir. Sözlerde bir hikayeye gönderme ve o hikayenin ayrıntıları yoktur. Biz sözlerden sadece gencin sevdiğini alamadığını ve muradına eremediğini öğrenebiliyoruz. Sözü edilen genç, türküde “Hacıhasan Beli’ni aşamadım, Yaylanıza varamadım, ellerinden tutamadım, alıp seni kaçamadım, koynuma alıp yatamadım” diyor.   Ağıt formundaki türkünün sözlerinden isteğine ulaşamadığı fark ediliyor.

               Hocamız bestelediği türkülerin sadece beste olarak kalmasına razı değildir. Onların (deyim yerindeyse) giydirilip kuşatılmasını ve böylece toplum içinde yaşayan metinler haline gelmesini istemektedir. Zaten türkülerin öykülerinin yazılması, oyunlaştırılması ve filminin yapılmasının esprisi de budur.

SÜRECEK

Yazarın Son Yazıları
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 4
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 3
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ)2
» BİRAZ GERİBAKIŞ (NOSTALJİ) 1
» CANDAN CANANA
» BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME
» İYİ YAZILAR
» BİR OZANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
» BİR ŞEYLER YAPMAK
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 3
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI 2
» BİR BOZLAK: EVEREK DAĞI
» BOZLAKLARIN İZİNDE
» SERİKLİ ABDAL MEHMET NAZLI
» BİR GÜZEL İNSAN: EMRE DAYIOĞLU
» YAYLALAR... YAYLALARIMIZ...
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 4
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 3
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 2
» "SARI YAYLAM" TÜRKÜSÜNÜN PEŞİNDE 1
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
ŞANS KAPIYI NE ZAMAN ÇALAR‏
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com