AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 20 Kasim 2018 Sali 18:10
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3272
Satış : 5.3368
Alış : 4.7255
Satış : 4.7568
Alış : 3.0983
Satış : 3.1389UZM. MEHMET DERİ
mehmet.deri@gmail.com
Malazgirt Zaferinin Müslüman Türk Tarihi Açısından Önemi
07 Mart 2011 Pazartesi - Okunma Sayisi : 3202

Milletlerin tarihini taçlandıran unutulmaz tarihî olaylar vardır. Bu tarihî olayların başında maddî ve manevî alanda kazanılan şanlı zaferler gelir. Bizim tarihimizde de nice şanlı zaferler vardır. Her şanlı zaferimiz, tarihimizde bir şeref levhası olarak parlamaktadır.

Tarihimize baktığımız zaman en parlak zaferlerin ağustos ayında kazanıldığını görmekteyiz. Bu nedenle tarihimizde Ağustos ayı, "Zaferler Ayı" ismini fazlasıyla hak etmektedir, zira şanlı tarihimize göz attığımızda Ağustos ayının neredeyse her bir gününe şanlı bir zafer sığdırdığımızı fark ederiz. Bu zaferlerden birisi de 26 Ağustos 1071'de Bizanslılara karşı kazanılan Malazgirt Zaferi'dir.

Malazgirt Zaferi, 1071'de Sultan Alparslan'ın, emrindeki elli bin kişilik İslam ordusuna karşı iki yüz bin kişilik Bizans ordusuna karşı kazandığı muhteşem bir zaferdir.

Bu savaşın İslam dünyasının geleceği açısından önemini çok iyi bilen Abbasi halifesi Kâim bi-Emrillah, bütün İslam dünyasında Cuma günü okunmak üzere şu duanın okunmasını emretmiştir: "Allahım! İslâm'ın sancağını yükselt! Başını ezmek ve kökünü kazımak suretiyle müşrikliği bozguna uğrat. Sana itaatte canlarını fedâ edip, Sana tâbi olmak hususunda kanlarını akıtan Senin yolunun mücahitlerini kuvvetlendirerek, yurtlarını güvenlik ve zaferle dolduran yardımlarından mahrum etme. Müminlerin Emirinin kumandanı olan Sultan Alparslan'ın Senden dilediği yardımı esirgeme ki, o bu sayede Senin hükmünü yürütsün, şanını yaysın ve zamanın güçlükleri karşısında kolayca yerinde tutunabilsin. Senin dinini şerefli ve yüce tutabilmesi için onu, lütufkâr ve her zaman devamlı tesir icra eden desteğinden mahrum etme. Kâfirler karşısında onun bugünkü günü yarınına da yetsin Ordusunu meleklerinle destekle. Niyet ve azmini hayır ve başarı ile sonuçlandır. Çünkü o, Senin ulu rızan için rahatını terk etti. Malı ve canı ile Senin emirlerine uymak amacı ile Senin yoluna düştü. Çünkü Sen, Kur'an-ı Kerim'inde: ‘;Ey iman edenler! Can yakıcı bir azaptan kurtaracak kazançlı bir yolu size göstereyim mi? Allah'a ve Peygamberine inanıyorsanız. O'nun yolunda can ve malınızla savaşırsınız' diyorsun. Senin sözün gerçektir. Allahım! O, nasıl Senin çağrına uyup, dininin korunmasında gevşeklik göstermeden emrine uymuş ve düşmanlarına bizzat karşı koyarak, dinine hizmet için geceyi gündüze katmışsa, Sen de ona zafer kısmet eyle. Dileklerinde ona yardımcı ol, kaza ve kaderini onun için iyi tecelli ettir." (Mektup kısaltılmıştır; Ali Sevim, "Malazgirt Muharebesi", DİA., C. 27, TDV. Yay., Ankara 2003, s. 482; Nuri Ünlü, İslam Tarihi, C. 1, İFAV Yay., İstanbul 1994, s. 417)

Sultan Alparslan'ın imamı Buharalı Muhammed bin Abdülmelik'te, Sultan Alparslan'a: "Sultanım! Sen İslamiyet uğrunda bir cihada giriyorsun. Bütün Müslümanların dua ettikleri mübarek Cuma günü savaşa başla. Allah, zaferi inşallah senin adına yazacak." tavsiyesinde bulundu. (Komisyon, Doğuştan Günümüze Büyük İslam Tarihi, C. 7, Çağ Yay., İstanbul 1989, s. 125; Sevim, age., s. 482)

Topluca kılınan Cuma namazından sonra Sultan Alparslan secdeye kapanıp şöyle dua etti: "Ya Rabbi! Seni kendime vekil yapıyor; azametin karşısında yüzümü yere sürüyorum ve Senin uğrunda savaşıyorum. Ey Allahım, niyetim halistir. Bana yardım et. Sözlerimde hilaf varsa beni kahret." Sonra da askerlerine hitap ederek şunları söyledi: "Yiğitlerim, beylerim, askerlerim! Yerlerde ve göklerde Allah'tan başka Sultan yoktur. Emir ve kader yalnız O'na aittir. Biz ne kadar az olursak olalım, onlar (Bizanslılar) ne kadar çok olurlarsa olsunlar, bütün Müslümanların bizim için minberlerde dua ettikleri şu saatlerde düşman üstüne atılmak istiyorum. Ya muzaffer olur gayeme ulaşırım, ya da şehit olarak cennete giderim. Sizlerden beni takip etmeyi tercih edenler takip etsin. Ayrılmayı tercih edenler gitsinler. Burada emreden Sultan ve emredilen asker yoktur. Zira bugün ben de ancak sizlerden biriyim, sizlerle birlikte savaşan bir gaziyim. Beni takip edenler ve nefislerini Allah'a adayanlardan şehit olanlar cennete, sağ kalanlar ise zafere kavuşacaklardır. Ayrılanları ise ahirette ateş, dünyada da alçaklık beklemektedir." Sultan Alparslan'ın bu sözlerine, bütün asker: "Ey Yüce Sultan! Biz her zaman senin emrinde ve seninle olacağız. Nereye gidersen oraya gideceğiz" diye haykırdılar. Sultan Alparslan'ın üzerinde beyaz bir elbise vardı. Düşmana hücum emrini vermeden önce şu sözleri söyledi: "İşte şehitlik kefenim. Savaşta şehit olursam beni bu elbiseyle gömünüz." (Ali Sevim, Anadolu'nun Fethi, TTK. Yay., Ankara 1993, s. 64; Ünlü, age., s. 419; Komisyon, age., s. 125)

26 Ağustos 1071 Cuma günü Malazgirt Ovası'nda yapılan savaşta, Bizans ordusu büyük bir bozguna uğramıştır. Bizans İmparatoru Romen Diyojen esir düşmüşse de Sultan Alparslan tarafından bağışlanarak ülkesine geri gönderilmiştir.

Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu "Malazgirt Marşı" isimli şiirinde bu zaferi şöyle ölümsüzleştirmektedir:

"Aylardan Ağustos, günlerden Cuma
Gün doğmadan evvel iklim-i Rum'a
Türk ordusu geçti hücuma
Yeni bir şevk ile gürledi gökler
Ya Allah... Bismillah... Allahu ekber!"

( N. Y. Gençosmanoğlu, Malazgirt Destanı, Ötüken Yay., İstanbul 1971, s. 93)

Sonuç olarak söylemek gerekirse; bu zaferle Anadolu'nun ebediyen Müslüman Türk yurdu olarak kalacağı ispatlanmış, zafer bütün İslam dünyasında büyük bir sevinç ve coşkuyla kutlanmıştır.

Yazarın Son Yazıları
» İNTİHAR EN BÜYÜK CİNAYETTİR
» ŞEFAAT
» SOSYAL BİR İBADET ÖRNEĞİ OLARAK KURBAN
» İSLÂM VE YETİMLER
» KOMŞULUK
» On Beş Asırlık Mucize Kaylûle (Öğle Uykusu)
» ÖTEKİ DİLDE VAR OLMAK: ARAPÇA ÇEVİRİDE EŞDEĞERLİK
» İSLAM TERMİNOLOJİSİNDE DUA KAVRAMI
» OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE ÜLKEMİZDEKİ MİSYONERLİK FAALİYETLERİ
» İSLAMİ LİTERATÜRDE EVLİLİK VE AİLE KAVRAMLARI
» DÜNYAYI YÖNETEN TEHLİKELİ GİZLİ/KÜRESEL ÖRGÜTLER VE ETKİLERİ
» DÜNYAYI YÖNETEN TEHLİKELİ GİZLİ/KÜRESEL ÖRGÜTLER VE BUNUN YANSIMALARI
» FEDAKÂRLIĞIN VE SAMİMİYETİN SEMBOLÜ OLARAK KURBAN İBADETİ
» YENİÇERİ OCAĞI
» KUR’AN VE HADİSLERDE SADAKA KAVRAMI
» ŞERİF HÜSEYİN İSYANI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
» KANAAT EN BÜYÜK HAZİNEDİR
» İNSANLARI BİRBİRİNE YAKINLAŞTIRAN SEVGİ YUMAĞI: HEDİYELEŞMEK
» Malazgirt Zaferinin Müslüman Türk Tarihi Açısından Önemi
» MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZN SEMBOLÜ: ÇANAKKALE ZAFERİ
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com