AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 20:35
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3497
Satış : 5.3593
Alış : 4.7252
Satış : 4.7565
Alış : 3.0982
Satış : 3.1387ESEN CEREPOGLU
esen.cerepoglu@hotmail.com
TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR, İBRETTİR.
16 Kasım 2015 Salı - Okunma Sayisi : 1702
Kollektif  TERÖR mü?

Kollektif kısmına katılıyorum. Ancak düşünmek lazım;

-           Kimlere göre? 

-          Nerden nereye?

-          Çıkış nedeni?

Cevap daha düşündürücü…

a.       Yer altı kaynakları için…

b.      Kıta hakimiyeti için…

c.       Tüm Sanayi ticareti için…

d.       Dünya dengeleri değişir,  yer paylaşımı için…

e.       Hepsi. (modern savaş)

Heyetler bir arada, kim ne istiyor, kimin rol dağılımı nedir?

Türkiye nin, yeri nedir?

Ezen mi? / Ezilen mi?

Kim ezilir, kim ezer…

Derken;

Tabi tüm bu devlerin arenasından sağ çıkan sığınmacılar var. Peki ya bu insanlar  ne olacak?

Yıllar önce hepimiz biliyoruz, kes, böl, parçala, küçük küçük yut ilkesi vardı. Hesaba katılmamıştı sığınmacılar. Onlarca vebal, onlarca kul hakkı, onlarca canlar bir hiç uğruna gitti,kalanda ortada kaldı. Ya biz, bizde yıllardır kan döküyoruz, onca anaların evlatları onlarca ŞEHİDİMİZ ne olacak. Hesabı sorulmalı bunların.

Kimin ne hakla, ve neye dayanarak Allahın verdiği cana kast eder?  oda ayrı bir tez konusu bana göre. Tabi bu noktada  vicdanın ses vermesi ve illaki sorgulanması gerekiyor ki bir Tanrı yada Allah yada Rab gibi YARADANIN VARLIĞINA İNANÇ SÖZ konusu ise.

TERÖR DENEN illeti önce üretip, sonra eğitip, sonra pazarlayan ülkelerin halkı uyutan çabaları insanlık dışı olabilecek kadar şeytani.

Kuran-ı Kerim de bozgunculuk ile alakalı tahmini 36 ayet geçiyor, bir kaçını sizlerle paylaşmak isterim. TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR. TARİH İBRETTİR DİYENLERDENİM.

SURE & AYET / Kaynak: Diyanet- Kuran-ı Kerim Türkçe Meali

2:30 -  Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben yeryüzünde İNSAN yaratacağım" demişti. (Melekler):  " Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve sana secde ediyoruz" dediler. (Rabbin): "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi.  

Ve şeytan insanı küçümsedi, İnkara saptı. Kovuldu ve taşlandı. Kıyamete kadar süre aldı ve başladı çalışmalarına…

                                                 --- ve ALAH, İnsanı YARATTI… ---

2:220 -  Dünya ve ahiret hakkında (düşünürsünüz.) Sana bir de yetimlerden soruyorlar. De ki: Onlar hakkında yapacağınız bir ıslah, işlerine karışmamaktan daha hayırlıdır. Eğer onlara karışırsanız, onlar sizin kardeşlerinizdir. Allah, bozguncuyla ıslah ediciyi bilir, birbirinden ayırd eder. Eğer Allah dileseydi, sizi zora koşardı. Şüphesiz ki Allah çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

2:60 -  Hani bir zamanlar Musa, kavmi için su istemişti, biz de "asanla taşa vur!" demiştik, bunun üzerine o taştan on iki pınar fışkırmıştı. Her kısım insan kendi su alacağı yeri bildi. Allahın rızkından yiyin ve için de bozgunculuk ve saldırganlık yaparak yeryüzünü fesada vermeyin.

5:64 -  Yahudiler, "Allahın eli çok sıkıdır" dediler. Söyledikleri söz sebebiyle onların elleri bağlansın ve lanete uğrasınlar! Aksine Allahın elleri açıktır, dilediği gibi verir. Andolsun, Rabbinden sana indirilen, onların çoğunun azgınlığını ve küfrünü azdırıyor. Biz, onların aralarına tâ kıyamete kadar düşmanlık ve kin atmışızdır. Ne zaman savaş için bir ateş yakmışlarsa, Allah onu söndürmüştür. Onlar yeryüzünde bozğunculuğa koşarlar. Şüphesiz Allah bozguncuları sevmez.

 7:85 -  Medyene de kardeşleri Şuaybı (gönderdik): "Ey kavmim, dedi, Allaha kulluk edin, sizin O ndan başka bir ilâhınız yoktur. Size Rabbinizden açık bir delil geldi: Ölçüyü ve tartıyı tam yapın, insanların eşyalarını eksik vermeyin, düzeltildikten sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın; eğer inanan (insan)lar iseniz, böylesi sizin için daha iyidir!"

8:73 -  Kâfirler de aslında birbirlerinin dostları ve yardımcılarıdırlar. Eğer siz de öyle yapmazsanız, yeryüzünde büyük bir fitne ve fesat çıkar.

 11:116 -  Sizden önceki devirlerden bakıyye sahipleri (kitap ehli) yeryüzünde bozgunculuktan vazgeçirmeye çalışsalardı ne iyi olurdu. Fakat onların içinden kurtardığımız pek az kimse bunu yaptı. O zulmedenler ise şımartıldıkları refahın peşine düştüler ve hepsi de suçlu oldular.

17:4 -  Biz İsrailoğullarına Tevratta şu hükmü verdik: "Muhakkak siz, yeryüzünde iki defa fesat çıkaracaksınız ve muhakkak büyük bir yükselişle yükseleceksiniz."

18:94 -  Dediler ki: "Ey Zülkarneyn! Yecuc ve Mecuc bu yerde fesat çıkarıyorlar. Onun için, bizimle onlar arasında bir sed yapman şartıyla sana bir vergi versek olur mu?"

 26:152 -  "Yeryüzünde bozgunculuk yapıp dirlik düzenlik vermeyen bozguncuların emrine uymayın."

28:4 -  Çünkü Firavun, (Mısır) toprağında gerçekten azmış, halkını parça parça etmişti. Onlardan bir zümreyi güçsüz buluyor, bunların oğullarını boğazlıyor, kızlarını ise sağ bırakıyordu. Belli ki o bozgunculardandı.

 28:77 -  "Allahın sana verdiğinden (Onun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allahın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez."

29:36 -  Medyene de kardeşleri Şuaybı gönderdik ve Şuayb, "Ey kavmim! Allaha kulluk edin, ahiret gününe ümit bağlayın, yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çıkarmayın!" dedi.

 38:28 -  Yoksa, iman edip de salih amel işleyenleri biz, o yeryüzündeki bozguncular gibi yapar mıyız? Yoksa o takva sahiplerini azgın günahkarlar gibi yapar mıyız?

-----------------------------------------------------------------------

Buda bize her şeyi açık net ortaya koyuyor. Okumak lazım. Düşünmek lazım.

Gerçekten İnanmak dilde, şekilde değil, adaletli davranışta, hakkaniyetli dağıtım ve barış sever,  iyilik sever mümin olmaktan geçer. Ne taşıdığını ve kim olduğunu bilmek lazım.

Bakıyorum, inandık diyene, inanmışlık yapanın ülkesine; Uçaklar düşürülür, kıtalar parçalanır, insanlar öldürülür. Tabi bu sorunları çıkaranlar da biliyorlar aslında nasıl çözeceklerini. Ama bence Dünya kaosa yürüyor. Kardeşlik ve adalet ile gelmesini beklediğimiz çözüm zirveyle mi çözülür. Sanmıyorum. Bunun çözümü isteniyor mu?  ne kadar istenir?  ona da somut verileri inceleyerek ilerleyen olaylarda bakmak lazım. Suriye de nasıl bir geçiş olur? Oda gene gerçekleşmesi planlanan  uygulamalarda belli olacak.

Bana göre tüm suikast ve patlamalar, saldırılar, terör örgütleri hepsi başı çeken ülkelerin birbirleri üzerine saldıkları piyonları olarak yorumlamaktayım.

Kıssaca birileri birilerini istemez, birileri birilerini gitmeye zorunlu bırakır. Kimileri kimilerinin gelmesini ister,kimileri misyon ve misyonunu taşımayı bırakır başka kişinin başa gelmesi için DAVASINI unutur.  Çünkü zaten bütün birbirinden ayrı tabelaları toplasan eşittir aynı kişiye hizmet eden bir topluluk çıkıyor ortaya. Bilipte susanlar var. Para ağır basıyor.

Bilmeden susanlar var korkarak yaşıyor, bilipte konuşan var icraat yok, bilipte bilen var onun gücü yetmiyor…

Napalyon çözmüş bence işi; yaşayacak olan güç bu zamanda, para para para diyenlerin olacak.

1.,2.,3. Sınıf ve kölelik döneminin modern halini yaşıyor gibiyiz tüm dünya. Sadece adı yok, işlevi aynı.

Bu son yaşanan olaylarda tüm Müslümanların bir araya gelmeden, üretmeden, dik durmayacağına inanıyorum. Yaşanan tüm olumsuzluklara çözüm dik duruştur. Uyan Artık insanoğlu, bir gurup silahlı canilerin camileri ve Türklere yaptığı ZULME , insanlığa ettiği zulme, teröre dur deme zamanı geçmedi mi?

Tüm balkanların, orta Anadolu, Asyalıların ve tüm Türklerin Müslümanların, birleşmesi inancımız davamız gereği şart olmuştur. İnancımız ve davamız milli ve manevi değerlerimizle, vatan ve toprak bütünlüğümüzü korumak, özgürlüğümüz ve yaşam gayemizi ayakta tutmak olmalıdır.

Almanya da,  Fransa da,  Hollanda da ve daha bir çok yerde Müslümanlara yapılan, Türklere yapılan saldırılara Dur demeliyiz. Tarihsel süreçlerimiz, lojistik süreçlerimizi net bir biçimde gözden geçirmeliyiz. Tek yürek tek bilek olup duruşumuzu Ortaya koymalıyız.

G-20 birlikteliği peki neyin birlikteliğiydi, zaman bunu da bize somut uygulamalarla elbet gösterecektir.

İnsanlar ne kadar eşit olacak, ne kadar adaletli yaşayacak, ne kadar özgür olacak. Ya da bunlar hangi ülkelerde olacak,o da  bir araya gelen büyüklerin pasta dağılımı ve rol dağılımına ülkelerin yönetim ve yıkılış şekillerine baktığımızda, insanlığa yapılan zulm ve açlık hastalık oranlarında elbet kendini  daha da gösterecek diye düşünüyorum.

 Peki Türkiyede bu ne kadar olacak kısmına bakarsak, ben maalesef bizim ülkemizin dünya üzerinde ki kıtasal duruşunda, medeniyet çatışmasının ortasında olduğumuzu ve en çok zararı her zaman bizim kan kaybederek aldığımız gibi almaya devam edeceğimizi düşünüyorum.  İnşallah bu konuda yanılmak istiyorum.

Çünkü ülkelerin çatışmalarından arta kalanlar hep bizde toplanıyor. Değerli okurlarım,

zaman birlik beraberlik zamanı

zaman netleşme zamanı

zaman uyanma zamanı.

Hepimize barış, huzur, sağlık ve iyilikler diliyorum.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Saygılarımla.

Yazarın Son Yazıları
» TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR, İBRETTİR.
» İyi bir Okçu OL, Geleceğini, ŞİMDİ YÖNET...
» Bilgi Ekonomisinin önemi
» Türkiyede Bir İlk, Kanamasız ve Modern Tekniklerle Sünnet Uygulamaları
» DEĞERLERİMİZ, GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR 2. BÖLÜM
» DEĞERLERİMİZ, GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR
» TOPLUMSAL HEDEF ODAKLI İLİM - BİLİM İÇERİKLİ, EKONOMİK YÖNETİM ŞEKİLLERİ GELİŞTİRMELİYİZ…
» BİLİNÇLİ KADIN, BİLİNÇLİ TOPLUMU OLUŞTURUR… DİĞER KADINLAR GÜNÜNDE DAHA BİLİNÇLİ OLMAK ÜMİDİ İLE.
» SEÇİMLER, yaz misali gelince başa, öter cırcır böcekleri. Ama bize karınca lazım,cırcır böceği değil...
» Gittikce yitiyoruz,yittikçe BİTİYORUZ
» ‘Dün dünde kaldı, Artık yeni bir şeyler yapma zamanı…’
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com