AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 19:55
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3497
Satış : 5.3593
Alış : 4.7252
Satış : 4.7565
Alış : 3.0982
Satış : 3.1387SAĞLIK KÖŞESİ
saglikkosesi@batiakdeniz.com
YİRMİ YAŞ DİŞLERİ KORKULU RÜYANIZ OLMASIN
03 Mayıs 2014 Cumartesi - Okunma Sayisi : 3826
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Handegül Korkmaz yirmi yaş diş çekimini gerektiren durumlar hakkında bilgi verdi.
Sürebilecek durumdaki yirmi yaş dişlerinin 17-25 yaşları arasında ağızda yerlerini aldığını söyleyen Uzm. Dr. Korkmaz, yirmi yaş dişlerinin pek çoğunun çeşitli nedenlerle gömülü kaldığını belirtti. Yirmi yaş dişlerinin çekilmesi gereken durumlar hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Korkmaz, “Özellikle kısmen sürmüş yirmi yaş dişleri etrafında gelişen iltihabi durum, hastanın genel sağlığını etkileyen ve etkin medikal tedavi gerektiren ciddi tablolar oluşturabilmektedir” dedi.

KISMEN GÖMÜLÜ YİRMİ YAŞ DİŞLERİ ALINMALIDIR”
Kişinin bu bölgeyi etkin temizleyememesi ve bu dişlere komşu dişlerde oluşan çürüklerin; ağrı, apse ya da ağız kokusu gibi istenmeyen durumlara yol açtığını hatırlatan Uzm. Dr. Korkmaz, “Bu tip durumlarda yirmi yaş dişleri çekilmelidir. Ayrıca kısmen gömülü yirmi yaş dişleri de alınmalıdır. Çünkü komşu dişlerin etrafındaki kemik desteğini zayıflatmakta ve iyi temizlenemeyen bu bölgelerde ilerlemiş dişeti hastalıklarına yol açmaktadır” diye konuştu.

“DİŞLERİN ÇARPIKLAŞMASINA SEBEP OLABİLİR”
Gömülü kalmış yirmi yaş dişlerinin etrafındaki foliküler kese kist ya da tümör oluşumuna neden olduğunu sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Korkmaz, “Nadir olmakla birlikte kötü huylu tümör gelişimi görülebilmektedir. Sürme sırasında kendine yeterli yer bulamayan yirmi yaş dişleri, ön dişlerde çapraşıklığa neden olmakta ya da yapılmış ortodontik tedavi sonrası dişlerin yeniden çapraşıklaşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca komşu dişte kök erimesi meydana gelmektedir” dedi.

“SPORCULAR İÇİN GÖMÜLÜ DİŞ ALIMI ÖNERİLİYOR”
Futbol, basketbol ya da dövüş sporları gibi darbe alınma riskinin yüksek olduğu kişilerde gömülü dişlerin alt çeneyi kırılmalara karşı zayıflatabilmesi nedeniyle çekim önerildiğinin altını çizen Uzm. Dr. Korkmaz, hareketli veya sabit protez yapımı öncesi ilerde oluşabilecek kemik erimesi ve protezin zaman içinde yapacağı baskı nedeniyle pasif olarak sürebileceği düşünülen dişlerin çekimi önerilmektedir” diye konuştu.

“40 YAŞ ÜSTÜNDE DİŞ KALABİLİR”
Gömülü yirmi yaş dişi çekimi sonrasında oluşabilecek durumlar hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Korkmaz, şöyle devam etti:  “Normal diş çekiminde olduğu gibi kanama, şişlik, enfeksiyon ve ağrı riski mevcuttur. Ayrıca alt yirmi yaş dişi çekimi sonrası geçici ya da nadiren kalıcı sinir hasarı oluşabilmektedir. Tüm bu durumlar yoksa diş, ağız ortamıyla ilişkili değilse ve hasta da 40 yaşın üstündeyse diş bırakılabilir. Ancak 6 ay ya da 1 yıl gibi düzenli aralıklarla radyografik ve klinik kontrollerin yapılması önerilmektedir.”
Yazarın Son Yazıları
» YİRMİ YAŞ DİŞLERİ KORKULU RÜYANIZ OLMASIN
» DAHA GELİŞMİŞ BİR HAFIZA İÇİN ÖNERİLER
» “AŞI SADECE ÇOCUKLAR İÇİN DEĞİLDİR”
» Tepkisiz Toplum
» Kör :)
» GÜNÜN FIKRASI
» GÜNÜN FİKRASI
» GÜNÜN FIKRASI :))
» KADROLU HIRSIZ
» HOCAMI BULDUM......
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com