AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 25 Mayis 2018 Cuma 15:36
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 4.7207
Satış : 4.7292
Alış : 4.3035
Satış : 4.3320
Alış : 2.8085
Satış : 2.8453SAĞLIK KÖŞESİ
saglikkosesi@batiakdeniz.com
DAHA GELİŞMİŞ BİR HAFIZA İÇİN ÖNERİLER
01 Mayıs 2014 Perşembe - Okunma Sayisi : 1767
Geçmiş yaşantı ve anıları zihinde tutmanın ve gerektiğinde de parça parça veya bütün halinde geri çağırma görevinin üstlenen hafızanın yaşa bağlı olarak yavaşlayabildiğini söyleyen Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Nilgün Polat hafıza geliştirmeyle ilgili önerilerde bulundu.

“HAFIZA OYUNLARI ZEKÂYI ARTTIRIYOR”

Yapılan araştırmaların doğru yöntemler kullanılarak beynin yavaşlamasının durdurulabileceğini veya azaltılabileceğini gösterdiğini belirten Uzm. Dr. Polat, “Bunun için yapılabilecek şeyler bilimsel araştırmalarla belirlenmiş ve önerilmiştir. Tutarlı ancak karışık bir senaryosu olan, ana karakter bakımından zengin ve kurgusunu hemen çözemeyeceğiniz tarzda TV programları, zekanızı geliştiriyor” diye konuştu.

“SU, OKSİJEN VE BESİNLERİ BEYNE DAHA ETKİN ŞEKİLDE TAŞIR”

Müzik dinlemenin de hafızayı güçlendirdiği kadar matematik ve fen bilimlerine olan yeteneği de arttırdığını sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Polat, daha fazla etki için yabancı dilde müzik dinlemeyi ve şarkıların sözlerini ezberlemeyi denenebileceğini belirtti. Uzm. Dr. Polat, “Tüm bunların yanı sıra su içmenin vücut için ne kadar faydalı olduğu ortada. Gün boyu su içmenin vücuda olan faydasının yanı sıra; vücudun sıvı dengesini ayarlayarak, oksijen ve besinleri beyne daha etkin şekilde taşıdığını gösteriyor” dedi.

“YENİ BİR DİL ÖĞRENİN”

Her gün yeterli sürede uyumanın da beynin gün içerisinde yaşananları işleyerek hafızayı güçlendirdiğini sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Polat, “Uyku, nöronların daha etkin şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Zekanızı uykuyla güçlendirebilmek için; kendiniz için optimum uyku süresini bulmanız, sağlıklı bir uyku için spor yapmanız ve yatmadan önce kafein ve alkol alımını durdurmanız gerekiyor. Ayrıca herhangi bir yaşta yeni bir dil öğrenmek; beyni daha etkin kullanmaya ve zekanın artmasına yardımcı oluyor” diye konuştu.

“HAFIZAYI GÜÇLENDİRMEK İÇİN B VİTAMİNİ”
B vitaminin, hafızayı güçlendirdiğini ifade eden Uzm. Dr. Polat, “B vitamini eksikliğinin yetişkinlerde zihinsel faaliyetlerin düştüğünü gösteriyor. Muz, hindi, balık, fasulye, mercimek ve patates gibi B vitamini bakımından zengin besinleri diyetinize eklemenizde fayda var. E vitamini de, antioksidan olarak çalıştığı için beyin sağlığınızı korumanıza yardımcı oluyor. Ayrıca depresyon düşürücü ve Alzheimer’ı yavaşlatıcı etkisi olan E vitaminini, fındık, lifli yeşil bitkiler, kivi ve mangoda bulabilirsiniz” dedi.

“KAHVALTI, ODAKLANMAYI KOLAYLAŞTIRIYOR”
Kahvaltının günün en sağlıklı öğünü olduğunu hatırlatan Uzm. Dr. Polat şöyle devam etti: “Kahvaltının, beyin için en etkili öğün olduğu yakın zamanda yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. Her gün kahvaltı etmek, odaklanma becerisini, hafızayı, yaratıcılığı ve genel performansı arttırıyor. Ayrıca omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağının, beynin çalışmasına en etkili şekilde yardımcı olan yağ olduğunu gösteriyor. Bunların yanı sıra saf yeşil  çay da zihnin açık kalmasını sağlıyor ve odaklanma becerisini arttırıyor.”

Kutu….kutu….kutu
Yapay renklendirici ve tatlardan uzak durmak gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Polat, “New York’ta bir milyon öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, yapay tatlandırıcı ve renkler içermeyen besinler tüketen öğrencilerin, IQ ortalamalarının, diğerlerinin %14 kadar üstünde olduğunu göstermiş. Doğal besinler tüketmek, sadece vücudunuz değil, beyniniz için de etkili” dedi.
Yazarın Son Yazıları
» YİRMİ YAŞ DİŞLERİ KORKULU RÜYANIZ OLMASIN
» DAHA GELİŞMİŞ BİR HAFIZA İÇİN ÖNERİLER
» “AŞI SADECE ÇOCUKLAR İÇİN DEĞİLDİR”
» Tepkisiz Toplum
» Kör :)
» GÜNÜN FIKRASI
» GÜNÜN FİKRASI
» GÜNÜN FIKRASI :))
» KADROLU HIRSIZ
» HOCAMI BULDUM......
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
ŞANS KAPIYI NE ZAMAN ÇALAR‏
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com