AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 20:44
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3497
Satış : 5.3593
Alış : 4.7252
Satış : 4.7565
Alış : 3.0982
Satış : 3.1387HURİYE KAYNAK
huriyekaynak0720@hotmail.com
İNANÇTAN DOĞAN ESTETİK; HÜSN-Ü HAT VE LATİNE YOLCULUĞU
17 Haziran 2013 Pazartesi - Okunma Sayisi : 3316
En katı kalpleri bile yumuşatan, insanların hayran kalmaktan kendilerini alamadıkları sanatlardan bir tanesi de ''Hüsn-ü Hat'' sanatıdır. Bu sanat, Osmanlı devrinde daha çok insanların ekmek yedikleri bir meslekken, günümüzde katiplere ihtiyaç olmadığı için, geçmişten gelen bir geleneğin geleceğe uzanan köprüsünde  nefis koku veren erguvan çiçekleri olarak karşımıza çıkar. Hüsn, güzel; hat, çizgi manasındadır. Yani güzel çizgilerin bir araya gelmesinden oluşan yazı demektir. Adı ilk söylendiğinde akla gelen Kur'an-ı Kerim harfleri ise, aslında Hat sanatını, İslam'ı hatırlatan bir unsur kılar. Öyleyse ne mutlu bizlere ki Allah'ı hatırlatan bir işle uğraşıyoruz aynı zamanda.
Hüsn-ü Hat, yazı olarak başlıca rik'a, sülüs ve nesih olarak bilinir. Bunun yanında değişik   tarzları da vardır. Kökü ise Hz. Ali efendimize dayanır.
Hüsn-ü Hat sanatının çekiciliği ve cezbeden akışı, harflere adeta dans ettirir. Bunu gören Doğu Asya toplumları, Hat sanatının değişik versiyonu olan kaligrafiyi geliştirmişlerdir. Kaligrafi, Yunanca'da güzel yazı anlamına gelir. Her ne kadar ülkemizde aynı ad altında anılsa da Hüsn-ü Hat ve kaligrafi farklı şeylerdir. Kaligrafi, - Latin Hat Sanatı olarak da duyulmuştur- latin harflerinin süslü, değişik hallerde yazımıdır. Amaç, yazıya bilindiğinden ayrı bir renk katmak, onu farklı bir kişiliğe büründürmektir.
Kaligrafiyi öğrenmek, Hat sanatına göre daha kolaydır. Çünkü Hat'taki milimlik hesaplar, kaligrafide o kadar sert değildir. Ölçü, uyum, oran kuralları çerçevesinde özgür bir iklimi vardır. Tamamen yazanın hayal gücüne kalmıştır. Mesela, ''L'' harfi kullanılarak bir minare figürü oluşturulabilir. Kaligrafi, rahat bir kolla yazılması gerektiği için aynı zamanda kişiyi günün stresinden uzaklaştırır ve hafifleten rahatlığıyla yüzdeki tebessüm paha biçilmezdir.
Bu sanatı icraata dökmek, kabiliyetten ziyade azim ve sabır işidir. Öğrenirken kişi, ne kadar sabreder, azmeder ve pratik yaparsa gelişimi o denli hızlı ve güzel olur. Burada önemli olan hatalardan ders çıkarabilmek, kurallara bağlı kalarak yazıda  farklı bir dünya oluşturmaktır. Güzeli ortaya çıkarabilmek, sanattaki estetiği gözler önüne sermektir. Eğitime başlayan kişiler,hedefe yaklaştıkça bu sanatın ''sabrın tatlı meyvesi'' olduğunu görürler ve daha bir isteyerek devam ederler.
Bu sanat, -Hüsn-ü Hat- aynı zamanda hadis ve ayetlerle sabitlenmiştir. Güzel yazı yazmanın, dinimizdeki yeri oldukça önemlidir. 
Elmalı'da ise buna yönelik bir çalışma ilk kez yapılacaktır. Müjdeli haberimiz ise, Halk Eğitim Merkezi'nde hem kaligrafi hem de Osmanlıca Rik'a yazısının kursu açılacaktır. Dinimizin onayladığı, insanları mutlu eden, aynı zamanda ekmek kapısı açan sanatımızla ilgilenen halkımız başvurularını yapabilirler.
Saygılarımla...
Yazarın Son Yazıları
» İNANÇTAN DOĞAN ESTETİK; HÜSN-Ü HAT VE LATİNE YOLCULUĞU
» GURBET ELDEN GELEN MEKTUP
» EHLEN VE SEHLEN (MERHABA, HOŞGELDİNİZ)
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com