AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 20:38
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3497
Satış : 5.3593
Alış : 4.7252
Satış : 4.7565
Alış : 3.0982
Satış : 3.1387İDRİS ÖZCAN
idrisozcanelmali07@gmail.com
Günümüzün Kelimesi; vizyon sahibi olmak
01 Haziran 2013 Cumartesi - Okunma Sayisi : 2355
Günümüzde bir vizyon söylemidir gidiyor.Her şirkette, her liderde vizyondan, vizyoner olmasından, geniş vizyonundan bahsediliyor. Önüne birçok sıfat koyarak vizyonu olumlu anlamda sürekli kullanıyoruz.

Peki "Vizyon nedir?", "Bireysel vizyon sahibi olmak nedir?", "Vizyon sahibi bir insan mısın?" Acaba vizyon demek, saçları ustura ile kökünden kazıtmak mı? 
Yoksa takım elbise mi giymek vizyonlu olmaktır.
Haaaaa,  bir de spor elbise ile dolaşmak var o mu vizyon sahibi olmak. Yoksa Nike veya Adidas ayakkabı  giymek mi vizyon sahibi olmaktır.
Yoksa günün birinde ansızın gökten zembille inerek, rüyada bile göremeyeceği, bir yere mi gelmektir vizyon sahibi olmak.Yoksa limon bahçelerinde çiçek koklayarak,spor salonlarında  bisiklete binmek mi  vizyon sahibi olmak.

Eğer bunlarla vizyon sahibi olunacaksa tükürürüm ben böyle vizyonun içine.

Aslında vizyon sahibi olmak için "zamanı yakalamış, anlamış, yorumlamış olmak." yeterlidir.

Hayatın bütün seyri “istiyorum” ifadesi ile başlar.
Kariyerini ve “istiyorum” dediğin zamanları düşün. Belki de “istiyorum” ifadesini üniversiteye giderken söyledin, okula kaydoldun ve okulunu tamamladın.

Belki “istiyorum” ifadesini büyük ve ya küçük bir şirkette çalışmak için söyledin ve şimdi orada çalışıyorsun, belki de istiyorum’u bir takıma lider olmak için söyledin ve şu anda o takım senin sorumluluğun altında. “İstiyorum” ifadesi çok kuvvetlidir. O olmaksızın ileri gitmek çok zordur.

Bütün amaçlara önce kendi beyninde ulaşırsın. Kendini hem amacını gerçekleştirirken hem de oraya vardığın da memnuniyeti tadarken görürsün. Bu resim sana şüphelerin ve çalışman konusunda sabır verecektir. Senin başarı resmin, sana amaç, güç ve heyecan verecektir. Bu resim sana her gün yataktan çıkman için bir sebep verecektir.

VİZYON NEDİR?

Uzun bir gelecekte ulaşmak isteğimiz durum. Kendiliğinden gerçekleşmeyecek ancak gerekli çabaları harcarsak başarabileceğimiz bir ideal. Vizyon, içinde bulunduğumuz şartlarla uzun vadeli amaçlarımızın bileşiminden oluşur.

Ulaşılmak istenen, farklılaştırılmış bir gelecek düşüncesi ve geleceği öngörmek.

Vizyonun altında stratejilerin, amaçların, motivasyonların, duyguların ve değerlerin yönlendirileceği eğilimler belirlemek. Bir vizyon sanki oradaymışız gibi ulaşmak istediğimiz durumu tanımlayan nitelikli bir hedef seçimidir.

VİZYON NE DEĞİLDİR?

Gelecek ile ilgili tahminler yapmak değildir. Hiçbir şey yapmadan, hayatın sizi yönlendirmesine izin vererek ulaşacağınız durumu tanımlamak değildir. Bugünden ve yarından vazgeçmek değildir. Gerçekleşmesi imkansız hayaller değildir. Yalnızca fantezilerle ve düşlerle var olan duygu ve görüntüleri, davranışların çıkış noktası yapmak değildir. Bir macera arayışı, bir koyup üç alınacak bir kumar değildir.Kendi Çıkarların için her şeyi mübah görme anlayışı değildir.İmar kirliliği yapmak  asla değildir.

 Herkes bilinçli ya da bilinçsiz , şu veya bu biçimde bir vizyon taşır. Önemli olan bu  vizyonun bilinçle oluşturulması ve evrensel ilkeler üzerine oturtulmasıdır. Eğer bir insanın vizyonu kazanacağı paranın  ötesine geçmiyorsa onun vizyonu batsın.Bu kişilerin vizyonu çevreye verdiği zarar, bulunduğu kentin imarına verdiği zarar,söylemlerindeki kıvırmalar, onun için neyin önemli olduğu  ya da olmadığını bu çerçeve içinde algılanır.Bu tiplerin  anlık duyguları , dürtüleri , kısıtlı bilinci, başkalarının ondan bekledikleri , yaşamına yön verir ki buda öyle böyle bir vizyondur. Nasil bir vizyon sahibi olunur? Gecmise dönüp baktığımızda karşımıza çıkan o büyük liderler sahip olduklari vizyonu nasil kazandılar, bu vizyonu nasıl paylaştılar ve bunu gerceklestirmek icin neler yaptılar? Daha öncede belirttiğim gibi Herkesin bir vizyonu vardir ama cogu zaman "kişisel vizyonlar" güzel bir hayat surmenin otesine gecmez. Bir vizyonun milyonlarca kişiyi etkilemesi nasil olur? Oncelikle bir vizyon kesinlikle bencil ve sübjektif olamaz, sadece kendi cikarlarini gözeten bir insanin asla bir vizyon sahibi olabilecegini dusunmuyorum. Para kazandigim surece nasil kazandigim, pazarlarken hangi etik degerleri cignedigim önemli değildir diyen ve bu şekilde davranan kişini Vizyonu batsın derim ben.Hoşcakalın.

Yazarın Son Yazıları
» SON TAHLİLDE ELMALI
» İLÇEMİZDE 30 MART 2014 SONRASI NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI OLMALI
» GÜL HİLAL
» KİMİN DOSTUSUN , DOSTUN KİM ?
» RAHMETLİ MUHSİN YAZICIOĞLU VE NEDEN BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ KURULDU.
» Günümüzün Kelimesi; vizyon sahibi olmak
» BİR ÇOK KİŞİNİN GÖNLÜNDEN ADAYLIK GEÇİYOR AMMA!!!
» Benim bu suskunluğum boşuna değil elbet vardır fırtınası sonunda
» KİMSE YOKMU VE DİĞERLERİ
» Dua Ediyorum Öyleyse Varım
» KALP ,NEFİS, VİCDAN
» EY NEFSİM.EY NEFİSLER
» Edepli Edebinden Susar Edepsiz de Ben Susturdum Sanar ..!
» Dürüst Olmak Mutluluk Getirir
» MEŞHUR ELMALI SÖZLERİ
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com