AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 19:49
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3497
Satış : 5.3593
Alış : 4.7252
Satış : 4.7565
Alış : 3.0982
Satış : 3.1387ZAKİR GÜRER
zakirgurer@hotmail.com
MÖSYÖ SARI - KUZİ !..
25 Aralık 2011 Pazar - Okunma Sayisi : 1498

Değerli okuyucularım! Güzel Türkçemizde yer alan Atasözlerimiz  ve deyimlerimiz, sosyal hayatımızda ,bizlere, çok önemli birer ışık kaynağı olmaktadırlar.

Rahmetli anacığım, gençlik yıllarımda bana sürekli telkinlerde bulunarak derdi ki:“Puştluğa dağlar dayanmaz!.., Kış kışlığını puşt puştluğunu yaparmış…” Hâlâ kulaklarımda yankılanır durur bu sözler.

Fransa gibi emperyalist  ülkeler, hep kendi refah ve huzurlarını sağlamak için, maşa dururken ellerini yakmamayı iyi becermektedirler. Hırs ve tamahları uğruna kıtalar ötesi bölgelerde asırlarca sömürgelerindeki insanları köle gibi çalıştırmış, sülük gibi kanlarını emmişlerdir. Daha dün televizyonlarda , Somali’de açlık tan bir deri bir kemik kalmış  insanları,   içimiz burkularak seyretmedik mi?.. Kurtuluş Savaşımızdan önce de Anadolu’yu parçalayıp sömürmek için “Atını, itini nallayıp “ Ülkemize saldıranlar yine onlardı.

Demokrasinin beşiği diye Dünya’ya  hava atan Fransızların Parlamentosuna bakın  hele… Medyadan öğrendiğime göre: 555 kişilik  parlametoda, toplantıya katılan elli kişiden otuz ikisinin evet oyu ile, ne idüğü belirsiz bir karar  alınmış. Toplantıya katılmayan beş yüz  milletvekilinin söz hakkı  hiçe sayılarak   alınan kararın neresi demokratik.”Fransa Parlamentosu” aslında Demokrasi anlayışını iyice ayağa düşürmüştür. Akılları sıra “Tavşana kaç,tazıya tut“ taktiği peşindeler… Cezayir’de yaptıkları  zalimliğin  pislikleri paçalarında  sallanıp dururken; tarihi yargılamak da nereden çıktı böyle?.. Tarihi bir yanılgı içindeler. Her saldırıda n sonra daha da kenetleniyoruz. “Yel kayadan ne koparır ki?..”

Kendim emekli bir Fransızca öğretmeniyim. Azda olsa  Fransızların  dillerini ve kültürlerini  kıyısından köşesinden biraz olsun öğrenme fırsatı bulmuştum. Benim de   Fransız Halkının dikkatine sunmak istediğim bir konu var. Üç beş oy uğruna  ülkenizin tarihi misyonu büyük yara almıştır. Tamiri çok güç hale gelmiştir. Artık kılıçlar çekilmiş, maskeler düşmüştür.Asil Türk Milleti hiçbir zaman, mazlumlara el kaldırmamıştır . Ancak; vatanına göz dikenleri de çelik yumruğuyla ezmesini bilmiştir.

Mösyö SARIKUZİ  kötü sıkıştı. İki arada bir derede kalınca O’ da Demokrasinin içine etti. Vaktiyle dedeleri de  Sarayın  içine ederlermiş. Ortalığı kokutmak genlerinde var bunların zahir… Bir örnekle ifade etmeye çalışalım  kim olduklarını:

“Orta çağda, Fransız kralı 14. Lui, şimdi müze olarak kullanılan, Paris’teki  “Louvre  Sarayı”nın salonuna bando ve mızıka eşliğinde getirilerek, salonun ortasına törenle kakasını yaparmış. Tuvalet nedir bilinmezmiş Fransa’da o zaman... Kokmasın diye de bir çeşit koku giderici odun yakarlarmış. Halbuki, o zamanlar  Anadolu’da ise hanlar, hamlar ve kervansaraylarda  Türkler ihtiyaçlarını rahat rahat giderirlermiş. .Nereden nereye… Şimdi de Fransa Parlamentosu, Kral 14. Lui gibi sarayın ortasına değil de “Demokrasi”nin içine etmiş durumdadır ne yazık ki!.. Bu kokuyu giderecek ağacı nereden bulacaklar onu da merak ediyorum… Ne güzel söylemiş atalarımız, son söz de onların olsun  istiyorum dostlarım:

“Asil azmaz, bal kokmaz; kokarsa yağ kokar, onun da aslı süttür…

Kalın sağlıcakla.

Yazarın Son Yazıları
» ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
» "TEMİZLİĞİMİZ"İ TEMİZLEYENLER !..
» KADIN HAKKI OLUR MU ?..
» DİLDEN DİLE DOLAŞANLAR !..
» İSTER ÇIK, İSTER ÇIKMA .......
» MÖSYÖ SARI - KUZİ !..
» HACI - HOCA KÜLTÜRÜMÜZ...
» SİVRİSİNEK MUHABBETİ...
» BAHÇELERDE PIRASA !..
» ANAHTARCI İSMAİL'İN FERYADI
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com