AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 21 Kasim 2018 Çarsamba 19:48
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 5.3497
Satış : 5.3593
Alış : 4.7252
Satış : 4.7565
Alış : 3.0982
Satış : 3.1387ZAKİR GÜRER
zakirgurer@hotmail.com
HACI - HOCA KÜLTÜRÜMÜZ...
21 Aralık 2011 Çarsamba - Okunma Sayisi : 2480

“Uzun gözlem ve tecrübelerden sonra varılmış hükümleri hikmetli bir tarzda kısa olarak ifade eden eskilerden kalma kısa söz” olarak ifade edilen atasözleri, geçmişten günümüze toplumumuzun hocalara ve hacılara bakış açısını değişik ifadelerle yansıtmaktadır. Atasözleri elbette mutlak anlamda doğru veya yanlış kabul edilecek ilkeler değildir. Ancak dilden dile, nesilden nesile ve kültürden kültüre değişmeler de gösteren bir zihniyeti çarpıcı bir şekilde yansıtmaktadır.

Hoca ve hacılarla ilgili atasözlerini derlediğimizde karşımıza çelişki olarak değerlendirilebilecek bir tablo ortaya çıkmaktadır. Bir tarafta hocalarla ilgili çok güzel ifadeler varken, diğer tarafta ise hocalarla ilgili asla düşünülemeyecek, söylenemeyecek ve tamamen haksızlık ve iftira olarak görülebilecek değerlendirmeler. Halkımızın hocalarla ilgili söylediği sözlerden olumlu olanlar elbette bir itiraz yoktur. Ancak hiç de hak edilmediği halde çok acımasızca yapılan değerlendirmeleri nereye oturtmak, nasıl izah etmek gerekiyor, irdelemek lazım :

1- Bize atasözü olarak gelen her söz doğru değildir. Aralarında ciddi oranda hata sözleri de vardır. Ancak bunların oranı elbette düşüktür ve bu tür atasözlerinin olması, diğerlerine bir zarar getirmez. Önemli olan bu sözleri doğru ve güzel olanına değer vermek, diğerlerine kıymet vermemektir.

2-  Toplumumuz İslam inancıyla yoğrulmuş olsa da genel anlamda İslam’ı bilen,  her zeminde İslamî duyarlılığı üst düzeyde yansıtan bir özellikte değildi(r). Bu yüzden İslam’a ve din adamlarına ilişkin bir kısım yanlış tespit ve değerlendirmelerinin olması normaldir.

3- Hocalarımızın gösterdiği tavır dikkate alınmalıdır. Hocalar, din eğitimi almış, öğrendiklerini anlatan ve yaşayan (böyle olması gereken) insanlardır. Ancak onlar arasında da yanlış iş yapan veya o görevde bulunmayı ilmen ve ahlâken hak etmediği halde yer alan insanlar olmuştur, olmaktadır. İşte bu tür insanların hataları genelleştirilerek bir yargıya dönüştürülmektedir.

4- Halkımızın din ve hocalar konusunda yanlış bilgileri, çelişkili kanaatleri vardır.

5- Halkımızın abartıyı seven yönü vardır.

6-    Halkımız,hocaların bazı hikmetlerini, uygulamalarını kavrayamamaktadır.

7-    Halkımız, hocaların en küçük bir kusur bile işlemesine gönlü razı olmamakta, bu duruma düşenleri de affetmemektedir. Onların ideal olmalarını istemektedir.

8-    Halkımız,hocaların bulunduğu konumu kullanarak rant sağlamalarını kabullenememektedir.Bu ve başka sebeplerle atasözlerimizde hocalarımızla ilgili olumlu ve olumsuz ifadelerin yer aldığını düşünüyoruz. Belirleyebildiğimiz bazı atasözlerini aşağıya alıyoruz. Son hüküm hocalarımızın ve sizlerin…

Hocaları Küçümseyen Bazı Atasözleri:

“Mürekkep yalamış hoca ile kuma basmış hacıdan sakın”“Hocalar kâğıdı tersinden okur” “Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma”“Hocaya; ‘al hoca’ demişler, ‘ver hoca’ dememişler””“Danam imam eline düşmesin, yolunu bulur da yer”“Kıyamet en çok hacılarla hocalardan kopacak”“Deli deliden hoşlanır, imam da ölüden hoşlanır”

Hocaları Önemseyen / Durum Tespiti Yapan Bazı Atasözleri:

Hoca hakkı Tanrı hakkı”“Hocanın vurduğu yerden gül biter”“Ha Ali hoca, ha hoca Ali”“Hoca gelmiş iken ölen ölsün”“Yarım hekim candan eder, yarım hoca dinden eder.”“Kadı anlatışa göre fetva verir”“Cemaat ne kadar çok olsa, imam yine bildiğini okur”“İmam bile okurken yanılır”“Her imamın duası bir olmaz”“Kendini çok öğen imamın cemaatı az olur”“On iki imama yalvaracağına, bir Allah’a yalvar”“Herkesin uyduğu imama, sen de uy”

Hocaların Yeme İçmeleriyle İlgili Bazı Atasözleri:

“Hoca helvayı gördü, Yasin’i/Kur’anı unuttu”“Hocanın bir eli almaya bir eli yemeğe…”“Hocanın yemeği, yılanın ayağı görülmez”“İmam evinden aş, ölü gözünden yaş akmaz”“Hocaların boğazında ye yazar”“Hocanın ağzı ile gırtlağı arasına bir kuzu sığar”“Hocanın midesi Allah’ın ambarı, ne atarsan o gider.” Hocanın karnı beştir, biri her zaman boştur.”“Hoca doyduktan sonra kırk armut yemiş, ‘onun da yeri başka’ demiş.”“Hoca der ki: Namazın kazası olur ama yemeğin kazası olmaz.”“Hocalar çok yer”

Hacılarla  İlgili Bazı Atasözleri:

“Adam hacı olmaz  varmak ile  Mekke’ye,Eşek derviş olmaz ,taş çekmekle tekkeye”“Hacı dediğimizin Haç’ı koltuğundan çıktı”“ “O hacı bu hacı, kim olacak boyacı””“Talihsiz hacıyı, deve üstünde yılan sokar.”

Din İle İlgili Bazı Atasözleri:

Gâvurun tembeli keşiş, müslümanın tembeli derviş olur” “Ayda yılda bir namaz, onu da şeytan komaz” “Dini dinara (paraya) satmak olmaz” “Ezansız köye şeytan girer” “Gece şarap, gündüz kumar, bu musalla cennet umar” “Gönülsüz namaz, göğe ağmaz” “İbadette riya, kabahatte hayâ olmaz” “İki kıblesi olanda din olmaz” “Namaz adamı yabanda komaz” “Namazda meyli olmayanın, kulağı ezanda olmaz” “Pazara parasız  mezara imansız  girilmez “.Değerli okuyucularım yazıma konuyla ilgili bir de fıkra eklemek istiyorum. 

Bir zamanlar köyün birisinde, kurnazlığıyla ün yapmış olan tilkilerden biri,  kümes hayvanlarına kötü dadanmış, nerdeyse sabah olduğunda ötecek horoz bile kalmamış. Köylü ise iz sürüp tuzak kurmuş, canlı olarak yakalamış tilkiyi. Sıra cezalandırmaya gelince, her kafadan bir ses, türlü  türlü ölüm senaryoları sıralanmaya başlamış. Ancak karar vermek bir türlü gerçekleşememiş. Birden köy imamını hatırlamışlar. Sarmışlar etrafını :”Hocam sen bilirsin bize bir yol göster bu hırsıza en büyük cezayı verelim !..”

“Ondan kolay ne var.” demiş İmam Efendi: “Siz onu öldürmeyin. Ölüm kurtuluştur. En ağır ceza olarak onu ölene kadar süründürün. Getirin şu benim cübbe ile kavuğumu geçirin  sırtına, salın gitsin. Artık o iflah olmaz!..”

Allah’a emanet olasınız. Sürç - lisan eylediysek afvola !..

Yazarın Son Yazıları
» ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
» "TEMİZLİĞİMİZ"İ TEMİZLEYENLER !..
» KADIN HAKKI OLUR MU ?..
» DİLDEN DİLE DOLAŞANLAR !..
» İSTER ÇIK, İSTER ÇIKMA .......
» MÖSYÖ SARI - KUZİ !..
» HACI - HOCA KÜLTÜRÜMÜZ...
» SİVRİSİNEK MUHABBETİ...
» BAHÇELERDE PIRASA !..
» ANAHTARCI İSMAİL'İN FERYADI
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
HÜSEYİN DENİZ
GÖRMEZSEK OLMAZ 2
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
HÜSEYİN ALBAYRAK
HAYATİMİZDAKİ MUCİZELER
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com