AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 18 Ocak 2018 Persembe 05:47
MANŞETGÜNCELEKONOMİPOLİTİKAEĞİTİM SAĞLIKKÜLTÜR-SANATSPORBİLİM VE TEKNOLOJİMAGAZİN
ANTALYA AKSEKİ AKSU ALANYA DEMRE DÖŞEMEALTI ELMALI FİNİKE GAZİPAŞA GÜNDOĞMUŞ İBRADI KAŞ KEMER KEPEZ KONYAALTI KORKUTELİ KUMLUCA MANAVGAT MURATPAŞA SERİK BURDUR AĞLASUN ALTINYAYLA BUCAK ÇAVDIR ÇELTİKÇİ GÖLHİSAR KARAMANLI BURDUR KEMER TEFENNİ YEŞİLOVA ISPARTA ISPARTA AKSU ATABEY EĞİRDİR GELENDOST GÖNEN KEÇİBORLU SENİRKENT SÜTÇÜLER ŞARKİKARAAĞAÇ ULUBORLU YALVAÇ YENİŞARBADEMLİ FETHİYE SEYDİKEMER

ANTALYA HAVA DURUMU
ANKARA

T.C.M.B. DÖVİZ KURLARI
Alış : 3.8143
Satış : 3.8212
Alış : 3.4354
Satış : 3.4581
Alış : 2.3704
Satış : 2.4014AHMET ARIK
ahmetarikturkeli@hotmail.com
DERSİM OLAYININ İÇ YÜZÜ NEDİR ?
30 Kasım 2011 Çarsamba - Okunma Sayisi : 2130

lama Sevdiğim Dersim oy,

Gelirim sana bir gün oy.

Çıkarım karşına boranda karda,

Ceylanın gezdiği sarp kayalarda,

Ayağına tırnak olurum bir gün oy.

 

Ekşitme yüzünü dosta düşmana,

Dağlarında meşe olurum oy.

Dönme gül yüzünü zorda dostuna,

Harmanda buğday olurum bir gün oy.

DERSİM TÜRKÜSÜ (Anonim)

Değerli Okuyucularım!

Türkiye’de siyaset gündeminin son on günü neredeyse Dersim Olaylarının tartışılmasıyla gelip geçti. Ağzı olan konuştu, kulağı olan dinledi. Pekiyi işin özü tam olarak anlatılabildi mi? Bence hayır. Zira olayın üzerinden yetmiş seneyi geçen bir zaman dilimi var. 1937 - 1938 yılları, 2. Dünya Savaşı’nın başlama noktasındaki çok hassas yıllardır. T.C. Devleti kurulalı on beş sene olmuş, Halkımız yokluğun, değişen sosyal yapının içinde çırpınmaktadır. Bu dünya şartlarını hesap etmeden olaylar üzerinde bu gün olmuş gibi karar vermek hem doğru değil, hem de kolay değildir. Osmanlı Hukuk Sisteminin özeti Mecelle’de güzel madde vardır: “Zaman değişir, hüküm de değişir”

Televizyon ekranlarında konuşanların çok söylediği bir söz var: “Bu konuyu tarihçilere, arşivdeki belgelere bakarak değerlendirelim” Ben bunun tamamen tersini düşünüyorum. Tarihe geçen bilgilerin çoğu bir ekibin değil, şahısların kayıtlarıdır. Hele yazanlar ideolojik, bir maksada yönelik yazmışlarsa ne diyeceksiniz. Öyleyse konuları o günden bu güne doğru değil, bu günden o günlere doğru giderek daha rahat anlayabileceğimizi düşünenlerdenim.

Gene Dersim olaylarına bakarken 1806’dan itibaren isyan hadiselerine bakmak gerekir. Osmanlı Devlet yönetiminin tayin ettiği Musul Valisini istemeyen bazı aşiretler isyan çıkarır, hiç yüzünden Devleti zarara uğratır. Tanzimat’tan sonra çıkan İsyanların çoğunda ise Devletin kontrol altına almaya çalıştığı vergilendirme ve ekonomik kararlara tepki vardır. 1860 yılından itibaren çıkan isyanlarda Başta İngilizler ve Ruslar olmak üzere Filistin’de bir devlet kurmak isteyen Yahudilerin önemli payı vardır. Rus ve Yahudi tehdidine karşı 2. Abdülhamit’in SÜNNİ KÜRTLERDEN oluşan “Hamidiye Alaylarının” çok iyi bilinmesi gerekir. 1915 yılından itibaren Ermenlerin tehçirinde, Suriye Cephesinde tamamen yok edilen Osmanlı Askerinin imhasında İngilizlere ve Ermeni’lere yardım eden Barzani Aşiretinin ihanetinden bilmem haberiniz var mı?

Değerli Dostlar!

Cumhuriyetin ilanıyla birlikte yeni bir sisteme yürüyen Devlet yöneticileri beğenelim beğenmeyelim Osmanlı’nın başına gelenlerden çok ders almıştır. Bunun için 1921 Koçgiri, 1925 Şeyh Sait isyanları çok kanlı bastırılmıştır. Gene bu isyanlarda Tehçir günlerinde kendini gizleyen Ermenilerin, İngilizlerin, Masonların Rusların büyük payı vardır. 1930’dan sonraki isyanların çoğu Tunceli merkezlidir.

1927’de 13.5 milyon, 1935’te 16 milyonluk Türkiye sanayisi olmayan geliri sadece köylüden alacağı vergiye bağlı ülkedir. Ben çocukluğumda hatırlarım. Bir keçi 80 kuruş, tahsildarın koyduğu vergi de keçi başına 80 kuruş. Anadolu halkı beline taş bağlayarak bu vergiyi vermiş, Dersim ve çevresindeki ağalar ve aşiretler bu vergiyi vermemiş, üstelik dağlara hayvanlarını kaçırarak Devletle silahlı mücadeleye girmiştir. Tabi ki Ermeni’lerin de desteğini alarak. Günümüze gelince. Bu İsyanların olduğu yörelerin Devlete verdiği vergi nedir. Acı bir gerçek ki 11 ilimiz maalesef 70 ili beslemektedir. Güney Doğu illerinin çoğunda görülmemiş bir elektrik kaçağı vardır. Hayvanların içtiği sular bile elektrikle ısıtılmaktadır. Pişkinliğe bakın ki kul hakkı yiyenlerin sesi de fazla çıkmaktadır. Başbakan’ın özür dilemesine katılmıyorum, bu özrü, yapanlar ancak dileyebilirler. Aklı olanlar pişkinlik yaparak yaraları kaşımasınlar, bu toprakların değerini bilerek gelecek günlere ümitle baksınlar. Elbette Allah’ında bir hesabı vardır. Sağlık içinde kalın.

Yazarın Son Yazıları
» ÖĞRETMENLİK, GÖNÜL DAĞIMDIR, DAĞLARIN EN YÜCESİDİR.
» BU KAFALARLA TRAFİK KAZALARI ÖNLENMEZ
» CENAZE TÖRENİ GERÇEKLERİ ÖRTER Mİ?
» TARİH TEKERRÜR EDER Mİ?
» EY FIRAT SANA KÜSKÜN DEĞİLİM!
» RÜZGÂR EKENLER FIRTINA BİÇER
» BEN ÖZÜRLÜ DEĞİLİM ÖĞRETMENİM!
» CASUSLAR VE ORTA DOĞUDA AKAN KAN
» EKMEĞİNİ YERİN ALTINDA ARAYAN GARİPLER
» YENİ LAWRENS’LER BÖLGEMİZDE
» SİZ, ELMALI’NIN DEĞERİNİ BİLİR MİSİNİZ?
» HESAP VERMEYENLER YETKİ KULLANMAMALIDIR.
» BİR OY BİN MESAJ
» KIRIMDAN GELİRİM ADIM SİNAN’DIR
» SARI YAPRAKLAR YERE BİRER BİRER DÜŞER
» SULTANLARIN HAYALİ GERÇEK OLDU
» GÖNÜLLER BAYRAMA HAZIR MI?
» MİNİK KUŞLAR OKULA
» MALAZGİRT SAVAŞI VE HAÇLI SEFERLERİ
» KURAL TANIMAZ KAFALAR VE TRAFİK KAZALARI
 
DİĞER KÖŞE YAZARLARI
Ahmet Avcı
Dört Mumun Hikayesi
İDRİS ÖZCAN
SON TAHLİLDE ELMALI
ZAKİR GÜRER
ÖTERSE İYİ DÜDÜK !
HÜSEYİN DENİZ
BAYRAĞIMIZA GÜZELLEME
MUHAMMET TAŞAN
ŞEHİTLERİN HAYKIRIŞI
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com